ClickCease

השפעת צחצוח אגרסיבי על בריאות השיניים

גם בעולם המערבי לא כל האנשים מקפידים על צחצוח שיניים עקבי ונכון. גם אנשים המצחצחים שיניים פעמיים ביום ומשוכנעים שהם עושים את הדבר הנכון מבחינת בריאות הפה שלהם, נתקלים בצורך לבצע טיפולי שיניים בעקבות בעיות שמתפתחות ללא ידיעתם.

על פי כל המחקרים העוסקים בתחום זה, רוב האנשים בעולם סובלים או יסבלו מבעיות חניכיים בשלב כזה או אחר בחייהם. הבעיה הזאת נפוצה בעיקר אצל מבוגרים. הסימנים השכיחים להיווצרות דלקת חניכיים הינם, דימום בצחצוח ו/או נפיחות ואדמומיות בחניכיים. במצב זה חובה להזמין תור לבדיקה אצל רופא השיניים ולטיפול אצל השיננית.

ובכן מה הקשר של צחצוח שיניים לנושא זה ?

צחצוח השיניים לבדו אינו מספיק כדי לשמור על פה בריא. אך מי שלא קיבל הדרכה אוראלית מרופא השיניים או מהשיננית אינו מכיר בדרך כלל את הטכניקה היעילה ביותר לניקוי הפה.

אז איך באמת אפשר לוודא שאנחנו עושים את המקסימום כדי לשמור על בריאות הפה? הנה כל מה שחשוב לדעת כדי להצליח במשימה ולשמור על החיוך לעוד שנים רבות – בכמה שפחות מאמץ:

רוב בני האדם חושבים שככל שהם יברישו את השיניים חזק יותר, כך הם ישיגו תוצאות טובות יותר ושיניים לבנות יותר. אבל ההפך הוא הנכון – צחצוח אגרסיבי ומתמשך יוצר פגיעה בשיניים ובחניכיים, ועלול להוביל לנסיגת חניכיים, רגישות, עששת שורשים ובשלב מתקדם יותר גם לאיבוד שיניים.

המושג "צחצוח שיניים" מייצר את הרושם של צורך בשפשוף או הברשה חזקה, אך בעצם, הפעולה צריכה היתה להקרות "ניקוי שיניים" ולא "צחצוח שיניים". יש להחזיק את המברשת בעזרת 3 אצבעות בלבד – אצבע, אמה ואגודל ולא עם כל כף היד. החזקה המברשת בשיטה זו, תימנע הפעלת כוח חזק על השיניים של כל כף היד.

כפי שציינו קודם, המחקרים מראים גם כי חלק לא מבוטל מהאוכלוסייה המערבית מתקשה להקפיד על שמירה קבועה של היגיינה אוראלית. גם החלקים המבצעים פעולות ניקיון שונות, עושים זאת לא בדרך יעילה אשר אינה משיגה את המטרה ברמה מספקת. נמצא כי רבים מצחצחים שיניים בצורה אגרסיבית מידי שעלולה לפגוע בשיניים ובחניכיים.

 

הסכנות בצחצוח אגרסיבי ?

  • רגישות לקור / חום / מתוק – כתוצאה מהלחץ של המברשת החניכיים נפגעות ובצורה הדרגתית נסוגות וצוואר השן נחשף. זו הדרך בה נוצרת "רגישות צווארית" הגורמת לכאב בכל פעם שהשיניים באות במגע עם קור, חום או מאכל מתוק.
  • עששת – הצחצוח האגרסיבי גורם לנסיגת חניכיים ולחשיפה של שורש השן לחיידקים. בשל כך הסיכוי לחורים בשיניים עולה באופן משמעותי.
  • פגיעה באמייל – שתי סיבות יכולות להוביל לפגיעה באמייל. הראשונה, צחצוח שיניים אובססיבי (שלוש פעמים ביום או יותר) עלול לפגוע בשכבות האמייל ולשחוק אותן דבר המוביל עם הזמן לאיבוד הברק הטבעי של השיניים וצבען יהפוך לעמום. סיבה שניה הינה, שימוש קבוע וממושך במשחות שיניים בעלות מקדם שחיקה גבוה (כגון, משחות שיניים מלבינות), שוחק את אמייל השן ואת רקמת החניכיים.
  • שחיקה בלתי הפיכה בכותרת השן: השחיקה מתרחשת בעיקר באזור הצווארי של השן, שם האמייל דק יותר. שחיקה זו עלולה להוביל לרגישות ולעששת מוגברות.
  • פגיעה אסתטית במראה: כתוצאה משחיקת החניכיים ומנסיגתן מתקבל מראה של שיניים "ארוכות" יותר – השיניים לא שינו את גודלן, אלא החניכיים נסוגו ושטח גדול יותר של השן נחשף.

 

מה נכון לעשות ?

  • זורקים את המברשת הישנה ועוברים להשתמש במברשת רכה.
  • לומדים מהי טכניקת צחצוח שיניים הטובה והנכונה.
  • מקפידים על שטיפות פלואוריד.
  • במקרה של רגישות צווארית יש לפנות לשיננית או רופא השיניים.
  • במקרה בו המצב כמר הוחמר, נדרש טיפול לשחזור החניכיים שנסוגו על ידי השתלת חניכיים, וטיפולי שורש וכתרים על מנת לתקן את הנזק לשיניים.

 

אז איך מנקים / מצחצחים נכון את השיניים ?

יש לנקות את השיניים פעמיים ביום – בערב לפני השינה ובבוקר עם מברשת שיניים בעלת סיבי ניילון מעוגלים ורכים. ראש המברשת צריך להיות בגודל המכסה בו זמנית שתי שיניים, וידית המברשת ארוכה מספיק ונוחה לאחיזה. בזמן הצחצוח, על המברשת להיות מונחת בקו שבין החניכיים לשיניים, כאשר סיבי המברשת מוטים ב- 45 מעלות לכיוון החניכיים. הלחץ על המברשת צריך להיות מתון ועקבי והתנועות צריכות להיות סיבוביות (ולא קדימה ואחורה).

שימוש נכון ויום יומי במברשת השיניים גורם ושחיקתה ולבלאי ולכן מומלץ להחליף מברשת שיניים אחת לשלושה עד ארבעה חודשים, או קודם לכן אם שערות המברשת התבלו. בנוסף, לאחר הבראה ממחלה, מומלץ להחליף מברשת מאחר שהחיידקים שהיו בגוף עלולים לעבור למברשת השיניים, להתרבות ולגרום לנזק.

 

לסיכום

גם אם נקפיד ונשקיע בצחצוח השיניים ובניקוי חלל הפה – יש דברים שאנו לא יכולים לעשות ללא סיוע מקצועי של שיננית או רופא שיניים. שיננית משתמשת בכלים ייחודיים כדי להסיר שאריות מזון ואבנית מהאזורים שבין השיניים, מקו החניכיים ומאזורים נוספים שאנחנו בדרך כלל לא מצליחים להגיע אליהם באמצעות מברשת השיניים. לעיתים, טיפול התחזוקה השוטף אינו מספיק ויש צורך בניקוי מעמיק יותר (הקצעת שורשים) אצל מומחה לרפואת חניכיים (פריודונט) או שיננית שהוכשרה לכך.

אנו ממליצים, גם אם את חושבים שאין לכם שום בעיה בבריאות הפה – להגיע לניקוי והסרת אבנית אצל השיננית פעמיים בשנה. במידה ויש בעיות חניכיים המתבטאות בנפיחות, דימומים, אדמומיות וריח רע בפה שלא חולף בצחצוח – מומלץ להגביר את תדירות המפגשים, בהתאם להגדרת השיננית או הרופא המטפל.

ניתן לשתף את התוכן כאן:

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

ניתן ליצור קשר גם בטלפון | וואטסאפ

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

ניתן ליצור קשר גם בטלפון | וואטסאפ

בהסדר עם כל חברות הביטוח

הלבנה

בסיום טיפול שיניים, השלמת מראה הפנים שלנו זה שיניים לבנות. הלבנת שיניים היא התכשיט לחיוך מושלם.

שיננית

מרכיב משמעותי במניעת דלקות חניכיים ושימור בריאות הפה והשיניים הוא ביקור תדיר אצל השיננית

יישור שיניים

לא רק בגלל החשיבות האסתטית. יישור שיניים מתקן גם את צפיפות ורווחי השיניים ומשפר את היגיינת הפה בנוסף לשיפור הביטחון העצמי

שתלים

תחליף מלאכותי לשיניים ופתרון לשיקום פה אסתטי שלא באמצעות תותבות

כתרים

פתרון מלאכותי לשיקום השן לאחר נזק קשה או לצורך שיקום על שתלים. כיום יש סוגי כתרים שונים" חרסינה, זירקוניה, זירקוניה מנוליטי ו EMAX

אסתטיקה

ציפויי שיניים, השלמת כותרת ויישור שיניים בלתי נראה - הם הפתרונות לאסתטיקה דנטלית במראה השיניים הקדמיות.

שרית אברג'ל

מרפאת שיניים פתח תקווה

רוצה להודות על הטיפול המעולה אותו קיבלתי במרפאתכם בפתח תקווה. נשברה לי שן באמצע היום, קיבלה אותי שולי מנהלת המרפאה ללא תיאום מראש הרגיעה אותי ונתנה לי להבין כי אני בידיים טובות. על אף החשש הגדול מרופא שיניים טיפלה בי ד”ר גל בעדינות ובסבלנות. השהות במרפאה היפה היה נעים וטוב ועל כך תודה הן לשולי והן לד״ר גל הנהדרות.

עידן פאניאן

מרפאת שיניים אשדוד

הייתי מטופל בסניף אשדוד ורציתי להוקיר תודה רבה מכל הלב לד"ר ג'ודית שנתנה לי שירות אדיב ומקצועי והובילה אותי משיניים עקומות לשיניים ישרות ואסתטיות. ובסכותה אני קם כל בוקר בהרגשה מדהימה ומסופק בטירוף. תודה.

ליאת כהן

מרפאת שיניים פתח תקווה

הגעתי למרפאת שיניים בפתח תקווה, מתוסכלת ממצבי וחוששת מהבאות… שם קיבל אותי ד"ר בוחניק בחיוך מאיר ובסבלנות. תוך מספר דקות הוא פתר לי את הבעיה שהציקה לי כ"כ והחזיר לי את החיוך לפנים – פשוטו כמשמעו ? תודה לצוות הנפלא ולד"ר בוחניק על הטיפול.

רחל קטורזה‎

מרפאת שיניים ד״ר בוחניק

ברצוני להודות לצוות המרפאה של מרפאת שיניים ד"ר בוכניק על השרות המעולה החל מפנינה כהן על ההסבר על הטיפול שיטות הרגעה זה בהחלט עזר ד"ר סימון המדהים על הטיפול שגרם לי לחייך ובחלט העלה לי את הביטחון העצמי ראוי לציין כי נורא חששתי מרופא שיניים שנמנעתי מלהגיע לטיפולים בגלל הפחד. בזכות הצוות המדהים עברתי את הטיפולים ללא פחד ממליצה בחום על המרפאה הזו.

מרפאות שיניים ד״ר עמוס בוחניק לוגו
שנות פעילות
0
מרפאות
0
רופאים ושינניות
0
עובדי המרפאות
0

סיפור הקמת רשת שיניים

כדי לעזור לכם לעשות את ההחלטה הנכונה. רשת "שיניים" הוקמה בשנת 1984 על ידי האחים ד"ר עמוס בוחניק ואורי בוחניק, מתוך מטרה לשנות את מדיניות המעבר בין מרפאה למרפאה בהתאם לטיפול, ולהביא את בשורת כל הטיפולים תחת קורת גג אחת. וכך, בזה אחר זה נפתחו מרפאות והצטרפו סניפים נוספים לרשת וכיום היא מונה 25 סניפים בפריסה ארצית – אילת, אשדוד, אשקלון, באר שבע, בני ברק, בת ים, דימונה, חדרה, חיפה, יבנה, ירושלים מרכז, ירושלים תלפיות, מודיעין, מעלה אדומים, נהריה, נתניה, נתיבות, פתח תקווה, צפת, שהם, ראשון לציון, רעננה, קרית גת, תע"ש ותל אביב. בכל אחת מהמרפאות יש בין 2-6 חדרי טיפולים ומועסקים בה רופאים מכל תחומי רפואת השיניים לצד רופאים מומחים בכירורגיה והשתלות, יישור שיניים, טיפולי שורש, פריו (טיפולי חניכיים) ועוד. כל הרופאים בעלי רישיון משרד הבריאות ודיפלומות שונות מחזיקים בביטוח אחריות מקצועית, מתעדכנים כל הזמן בהתפתחויות האחרונות בענף רפואת השיניים ועוברים כנסים והשתלמויות מקצועיות. כל סוגי טיפולי השיניים מוענקים בכל אחת ממרפאות הרשת – טיפולים משמרים (כגון סתימות, עקירות וטיפולי שורש), שיקום הפה (כגון מבנים, כתרי חרסינה, כתרי זירקוניה למיניט ועוד ותותבות), כירורגיה והשתלות דנטאליות, טיפולי שיננית הכוללים הסרת אבנית והדרכה בהיגיינה אוראלית, יישור שיניים מכל הסוגים, וטיפולי אסתטיקה דנטאלית.

למעלה מ- 40 שנה אנו כאן כדי להעניק לכם שירות ולדאוג שתצאו מהמרפאה עם חיוך גדול.

בהסדר עם כל חברות הביטוח

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

ניתן ליצור קשר גם בטלפון | וואטסאפ

מה מיוחד ברשת שיניים?

קשה לבחור רופא שיניים. אף אחד לא הולך לרופא שיניים מתוך הנאה, והעובדה כי אתה שוכב, חסר אונים, על הכיסא והרופא בו בחרת אמון על הטיפול באופן מוחלט, הופכת את ההחלטה אף לקשה יותר. מעבר לכך, טיפולי שיניים הינם טיפולים כואבים בדרך כלל וכרוכים בהוצאה כספית לא מבוטלת. אז איך בוחרים? איך יודעים שהרופא בו בחרנו יטפל בנו כמו שצריך, ימנע מאתנו כאב וזמן מיותר ויגבה תשלום רק על מה שצריך באמת? לא פשוט…

מהו היתרון של מרפאות הרשת על פני מרפאה קטנה?

היתרון הבולט ואחת מאבני הדרך של הרשת, הוא מתן כל שירותי רפואת השיניים תחת קורת גג אחת/ אומר ד"ר עמוס בוחניק, "לפני שהוקמה הרשת, מטופל שהיה מגיע לרופא השיניים הופנה על ידו לא פעם, לרופאי שיניים אחרים בהתאם לטיפול לו הוא נזקק. מאחר וזה היה המצב באותן שנים, יצרנו פתרון המקל על המטופל, חוסך ממנו את ההתרוצצות ומעניק לו שירות מלא. וכך, הוקמו והתבססו המרפאות שלנו כמרפאות 'all in one', אליהן הצטרפו מרפאות נוספות המאפשרות למטופל לקבל את כל שירותי רפואת השיניים תחת קורת גג אחת".

משפחתית וטיפול מסור וצמוד

לכל מרפאה יש מנהל רפואי האחראי על כל ההיבטים הרפואיים והמקצועיים של המרפאה ושל כלל הרופאים בה. צוות המרפאה כולל סייעת מיומנת ומקצועית לכל רופא, מנהלת סניף האחראית על הצד האדמיניסטרטיבי, כח האדם ושירות לקוחות. וכן, צוות קבלה ומשרד שנותן מענה לקביעת תורים, גביית תשלומים וטיפול בכל בקשה של הלקוחות. גם מבחינת חידושים טכנולוגיים לא נשארת הרשת מאחור והיא צועדת עם התפתחות הטכנולוגיה ומשתמשת בחומרים חדשים ומתקדמים ומכשור חדש שיוצא לשוק נכנס בהדרגתיות לסניפים השונים. מדיניות הרשת מאפשרת לרופאים לבחור את סוג החומרים בהם הם רוצים להשתמש ולא משפיעה על החלטתם המקצועית, למרות שלעיתים קיימים הבדלים מהותיים בעלויות
רשת המרפאות התקשרה עם אחת המעבדות הגדולות בישראל, המספקת להן את כל שירותי טכנאות השיניים.

מאמרים נבחרים

ד״ר אמיר וולף

רופא שיניים ומומחה לכירורגיה פה ולסתות. בסיום לימודיו באוניברסיטת ת״א התמחה במחלקה לכירורגיה פה ולסתות במרכז הרפואי רמב״ם. במסגרת התמחותו עסק במגוון רחב של ניתוחים בפנים ובלסתות. לאחר סיום ההתמחות, נשאר במחלקה כרופא בכיר. בשנת 2017 התקבל לשנת השתלמות (Fellowship) במחלקה לכירורגיה פלסטית ונוירוכירוגיה במוסד הרפואי היוקרתי: Johns Hopkins University School of medicine, Baltimore, Maryland, USA. במסגרת תת התמחות עסק בשחזורים של גולגולת, פנים וקרקפת בחולים לאחר ניתוחי ראש.

קרא עוד »

הרמת סינוס ותהליך ההחלמה לאחר הטיפול

אובדן שיניים, במיוחד באזור האחורי בלסת העליונה, יכול להוות בעיה לא רק אסתטית אלא גם תפקודית. כדי להשלים את השיניים החסרות עם שתלים דנטליים, לעיתים אין מספיק עצם בלסת שתתמוך בשתל. הפתרון במקרים אלו הוא הליך כירורגי שנקרא הרמת סינוס. בהליך זה, מנתח פה ולסת מרים את רצפת הסינוס המקסילרי (שנמצא מעל הלסת העליונה) ומחדיר שתל עצם שיאפשר, לאחר תקופת החלמה, את קיבועם של שתלים דנטליים יציבים. במאמר זה נצלול לעומקם של הרמות סינוס, נבין

קרא עוד »

הרמת סינוס סגורה / הרמת סינוס פתוחה – מה ההבדל ?

השתלות שיניים הפכו לטיפול הבחירה עבור מטופלים רבים שסובלים מאובדן שיניים, ומאפשרות החזרת היכולת התפקודית והאסתטית המלאה של חלל הפה. לעתים, בשל נסיגת עצם משמעותית בלסת העליונה, יש צורך בהליך מקדים שנקרא הרמת סינוס. הרמת סינוס מאפשרת להגדיל את נפח העצם כדי ליצור בסיס יציב ומתאים להשתלת שיניים. קיימים שני סוגים עיקריים של הרמות סינוס: הרמת סינוס סגורה והרמת סינוס פתוחה. במאמר זה נצלול לנושא, נבהיר את ההבדלים בין השיטות ונספק מידע חשוב לכל מי

קרא עוד »

הרמת סינוס – כל המידע אודות תהליך הטיפול

הליך הרמת סינוס הוא ניתוח כירורגי שנועד להגדיל את כמות העצם בלסת העליונה, באזור הסינוסים המקסילריים. הליך זה לעיתים הכרחי לפני השתלות שיניים, במיוחד כאשר אובדן עצם משמעותי מונע עיגון יציב של השתלים הדנטליים. מטרת המאמר הנוכחי היא לספק מידע מקיף וכללי על הרמת סינוס, כולל הסיבות להליך, הסוגים השונים, הסיכונים והסיבוכים הפוטנציאליים, הציפיות מההחלמה, ושיעורי ההצלחה. אם אתם שוקלים השתלת שיניים וחסרה לכם עצם באזור הסינוסים, מאמר זה יכול לסייע לכם לקבל החלטה מושכלת

קרא עוד »

כתרי זירקוניה בשיניים קדמיות

חיוך מושלם הוא חלום של רבים, וכתרי זירקוניה עולים בשנים האחרונות כאחת האפשרויות המובילות לשיקום אסתטי ותפקודי של השיניים הקדמיות. כתרים אלו, העשויים מחומר קרמי מתקדם בשם זירקוניה, מצטיינים במראה טבעי להפליא, עמידות גבוהה, והתאמה ביולוגית מצוינת לרקמות החניכיים. אם השיניים הקדמיות שלכם סדוקות, שבורות, עברו שינוי צבע משמעותי, או שאתם פשוט רוצים לשדרג את החיוך באופן דרמטי – כתרי זירקוניה יכולים להיות הפתרון המושלם עבורכם. במדריך מקיף זה נצלול לעולם כתרי הזירקוניה לשיניים קדמיות,

קרא עוד »

כל מה שצריך לדעת על כתר זירקוניה

כתרי זירקוניה הם פתרון פופולרי ומתקדם לשיקום שיניים פגומות או חסרות. עשויים מחומר חזק ועמיד בשם זירקוניה, כתרים אלו מציעים שילוב אידיאלי של אסתטיקה, עמידות ותאימות ביולוגית. מה זה כתר זירקוניה? כתר זירקוניה הוא סוג של שיקום דנטלי המכסה לחלוטין שן פגומה או חסרה. בניגוד לכתרים מסורתיים העשויים מחרסינה או מתכת, כתר זירקוניה עשוי מזירקוניום דיאוקסיד, חומר קרמי מתקדם הידוע בחוזקו, עמידותו והמראה הטבעי שלו. מהי זירקוניה? זירקוניה היא תרכובת טבעית המופקת ממינרל הזירקון. היא

קרא עוד »

האם כדאי לעשות ציפוי שיניים ?

שיניים יפות וחיוך אסתטי הם חלום של רבים מאיתנו. ציפוי שיניים הוא אחד הפתרונות הפופולריים ביותר לשדרוג משמעותי ומהיר של מראה החיוך. אבל, האם ציפוי שיניים מתאים לכל אחד? מה היתרונות והחסרונות שיש לקחת בחשבון? במאמר המקיף הזה, נענה על כל השאלות ונספק לכם את כל המידע שאתם צריכים לדעת כדי לקבל החלטה מושכלת לגבי ציפוי שיניים. נתחיל מהבסיס: ציפויי שיניים הם מעטפות דקיקות שעשויות חרסינה או חומר מרוכב (קומפוזיט). ציפויים אלו מודבקים על החלק

קרא עוד »

היתרונות והחסרונות של ציפויים לשיניים: כל מה שצריך לדעת

ציפויי שיניים הפכו להליך קוסמטי מבוקש ביותר בעולם רפואת השיניים, וגם בישראל הם זוכים לפופולריות גואה בקרב מי ששואפים לשדרג משמעותית את החיוך שלהם. ציפויים, שהם מעין קליפות דקיקות המודבקות על חזית השיניים, יכולים להסוות מגוון פגמים אסתטיים כמו שיניים מוכתמות, סדוקות, שבורות, או בעלות רווחים לא אטרקטיביים. לצד יתרונותיהם הרבים, חשוב להכיר גם את החסרונות והתהליך הכרוך בהתקנת ציפויי שיניים כדי לקבל החלטה מושכלת. במאמר זה נצלול לכל ההיבטים החשובים של ציפויי שיניים ונספק

קרא עוד »

ציפוי שיניים – ההבדלים בין חרסינה, למינייט, קומפוזיט זירקוניה ונוספים

שיניים יפות ובריאות הן נכס המשפיע באופן משמעותי על הביטחון העצמי שלנו ועל האופן שבו העולם תופס אותנו. חיוך רחב וחושף שיניים לבנות ואסתטיות יכול להפוך כל יום להרבה יותר נעים. אך מה אם השיניים שלנו סובלות מבעיות כמו כתמים, מרווחים, סדקים, או צורה לא אחידה? ציפויי שיניים הם פיתרון אסתטי פופולרי המספק מענה לכל אותן בעיות ומאפשר ליצור חיוך מושלם במהירות יחסית. ציפויי שיניים הם מעטפות דקיקות המודבקות על החלק הקדמי של השיניים כדי

קרא עוד »
WhatsApp

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

דילוג לתוכן