כתר דנטלי הוא 'כובע' בצורת שן המונח מעל השן כדי להחזיר את צורתה, גודלה, חוזקה ומראהה. הוא משמש בדרך כלל לשיקום תפקוד השן ומראהה לאחר שנפגעה עקב עששת או פציעה.

הכתרים, כשהם מוצמדים למקומם, עוטפים במלואם את כל החלק הגלוי של השן השוכנת על קו החניכיים ומעליו. כתרים דנטליים משמשים ל:

 • שיקום שן שבורה
 • הגן על שן חלשה מפני שבירה
 • לשחזר שן שכבר נשברה
 • מכסים ותומכים בשן בסתימה גדולה כשלא נשארת מספיק שן
 • כיסוי שיניים מעוותות או דהוי חמור
 • מכסים שתל דנטלי
 • בצע שינוי קוסמטי

.

מהם היתרונות של כתר שיניים?

כתר דנטלי יכול:

 • -הגן על שן חלשה מפני שבירה או ריקבון
 • -לשחזר שן שבורה
 • -כסה שתל דנטלי
 • -שפר את המראה של שן מעוותת או דהויה
 • -בצע שינוי קוסמטי לחיוך שלך

 

מהם סוגי הכתרים הדנטליים?

ישנם שלושה סוגים עיקריים של כתרים דנטליים: מתכת, קרמיקה ופורצלן. כתרי מתכת עשויים מזהב, פלטינה או פלדיום, והם סוג הכתר החזק ביותר. כתרי קרמיקה וחרסינה עשויים להתאים לצבע השיניים הטבעיות שלך, ומהווים בחירה טובה עבור השיניים הקדמיות.

מהו ההליך של הנחת כתר שיניים?

הנחת כתר שיניים דורשת בדרך כלל שני ביקורים אצל רופא השיניים. במהלך הביקור הראשון, רופא השיניים יכין את השן שלך לכתר ויתרשם מהשיניים שלך. כתר זמני יונח על השן שלך בזמן יצירת הכתר הקבוע במעבדת שיניים. בפגישה השנייה שלך, רופא השיניים שלך יסיר את הכתר הזמני ויצמיד את הכתר החדש למקומו לצמיתות ואוטמים אותו במלט דנטלי. הכתר החדש שלך אמור להחזיק מעמד 5 עד 15 שנים עם הרגלי היגיינת פה טובים ובדיקות שיניים קבועות פעם בחצי שנה.

האם ישנם סיכונים הקשורים לכתר שיניים?

הסיכונים הקשורים לכתר דנטלי הם בדרך כלל מינוריים וזמניים. הם עשויים לכלול:

 • -רגישות לטמפרטורות חמות וקרות
 • -אי נוחות או כאב במקום ההליך
 • -דלקת חניכיים
 • -קושי לנשוך או לעיסה

אם אתה שוקל כתר דנטלי, שוחח עם רופא השיניים של רשת מרפאת שיניים על איזה סוג כתר מתאים לך.

מה ההליך לעשות כדי לשים כתר דנטלי?

השלב הראשון הוא הכנת השן על ידי הסרת כל ריקבון או רקמה פגומה. לאחר מכן, מתבצעת רושם של השן על מנת שניתן יהיה להתאים את הכתר להתאמה אישית. השלב השלישי הוא הנחת כתר זמני על השן בזמן הכנת הכתר הקבוע. לאחר שהכתר הקבוע יהיה מוכן, הוא יונח על השן ויוצמד למקומה. לבסוף, משטח הנשיכה של השן יותאם כדי להבטיח התאמה נכונה.

אילו הכנות כדאי לעשות לפני הנחת כתר על השיניים?

לפני קבלת כתר שיניים, חשוב להשתמש בחוט דנטלי ולצחצח שיניים היטב. כמו כן, עליך להימנע מאכילת מזון קשה או לעיס (כמו מסטיק) למשך מספר ימים לאחר ההליך. חשוב גם לעקוב אחר הוראות רופא השיניים שלך כיצד לטפל בכתר הזמני שלך.

 

האם יש צורך בצילום שיניים לפני טיפול בכתר שיניים?

לא, אין צורך בצילום שיניים לפני קבלת כתר שיניים. עם זאת, זה עשוי להיות מועיל כדי להראות לרופא השיניים שלך בדיוק מה היית רוצה לעשות. צילום השיניים ייעשה על ידי הרופא כאשר ירצה לאבחן בצורה מדויקת את מצב הפה שלך, לפני שיחליט וימליץ על טיפול בכתר דנטלי.

איך מתגברים על הפחד מטיפולי שיניים?

ישנן דרכים רבות להתגבר על הפחד מטיפולי שיניים. אחת הדרכים היא למצוא רופא שיניים שאתה סומך עליו ומרגיש איתו בנוח, ברשת מרפאות שיניים של ד"ר בוחניק, לדוגמא, עובדים רק רופאים שיש להם גישה אנושית ונעימה למטופלים שלהם.

דרך נוספת היא לחנך ולהרגיל את עצמך למה לצפות במהלך טיפולי שיניים. אתה יכול גם לשאול את רופא השיניים שלך לגבי אפשרויות הרגעה שיעזרו לך להירגע במהלך ההליך הרפואי.

כמו כן, טכניקות נשימה עמוקה (מדיטציה) והדמיה (דמיון מודרך) יכולות גם לעזור להקל על חרדה דנטלית.

מתי צריך לשים כתר על השיניים?

ניתן להניח כתר דנטלי על שן שהיא:

 • ניזוקה על ידי ריקבון או פציעה
 • -שָׁבוּרה
 • – דהויה
 • יש צורך בשינוי קוסמטי.

מה אורך החיים של כתר שיניים?

אורך החיים של כתר שיניים תלוי בחומר ממנו הוא עשוי. כתרי מתכת יכולים להחזיק מעמד שנים רבות, בעוד שכתרי קרמיקה ופורצלן עשויים להחזיק מעמד בין 10 ל-15 שנים. חשוב לציין כי כתר דנטלי אינו מחזיק מעמד לנצח ובסופו של דבר יהיה צורך להחליף אותו.

מה ההבדל בין גשר שיניים לכתר דנטלי?

גשר שיניים משמש להחלפת שן חסרה אחת או יותר, בעוד כתר שיניים משמש לשיקום שן פגומה או רקובה. גשר דנטלי בנוי משני כתרים המונחים על השיניים ליד החלל הריק, כשביניהם שן מלאכותית. כתר דנטלי מונח אך ורק על השן הפגועה.

אילו סוגי כתרים דנטליים קיימים, ומה ההבדל ביניהם?

ישנם שלושה סוגים עיקריים של כתרים דנטליים: קרמיקה, חרסינה מאוחה למתכת וזרינוקה. כתרי קרמיקה ופורצלן מאוחדים למתכת (זירוניקה) הם הפופולריים ביותר מכיוון שהם נראים הכי טבעיים. כתרים ממתכת משמשים בדרך כלל על השיניים האחוריות מכיוון שהם החזקים ביותר. ההבדל העיקרי בין כתרי קרמיקה לפורצלן הוא שכתרי קרמיקה עשויים כולו מקרמיקה, בעוד שלכתרי חרסינה יש ליבת מתכת.

כתרים לאחר טיפול שורש – האם זה רעיון טוב?

כתרים מומלצים לרוב לאחר טיפול שורש על מנת להגן על השן מפני נזקים נוספים. הסיבה לכך היא שהשן נוטה יותר להישבר או להיסדק לאחר טיפול שורש, וכתר יספק תמיכה נוספת. כתרים משמשים גם לשיפור האסתטיקה של שן שעברה טיפול שורש.

ציפוי חרסינה על השן ליד כתר שיניים

ציפוי חרסינה משמש לעתים קרובות בשילוב עם כתרים דנטליים. ניתן להשתמש בציפויי חרסינה לשיפור האסתטיקה של שן שנמצאת ליד כתר שיניים. ציפויים הם חתיכות חרסינה דקיקות המוצמדות לקדמת השן. ניתן להשתמש בהם כדי לשנות את הצבע, הצורה והגודל של השן.

 

כתר ביום אחד: איך זה נעשה?

כתרים ביום אחד ידועים גם ככתרים באותו יום או כתרי אותו ביקור (SVCs). הם מיוצרים בטכנולוגיית CAD/CAM ונטחנים מגוש קרמיקה מוצק. היתרון של SVCs הוא שניתן לבצע אותם בפגישה אחת, והמטופל לא צריך לחכות להכנת הכתר במעבדת שיניים. אם אתם מעוניינים בכתר ביום אחד, צרו קשר עם מרפאת השיניים של ד"ר בוחניק הסמוכה למקום מגוריכם וקבלו פרטים על כך.

מהו כתר זמני? ומה ההבדל בינו לבין כתר קבוע?

כתר זמני הוא מציין מקום המשמש בזמן יצירת הכתר הקבוע. ההבדל העיקרי בין כתר זמני וקבוע הוא שכתר זמני אינו חזק או עמיד כמו כתר קבוע. כתרים זמניים עשויים מאקריליק או נירוסטה, בעוד כתרים קבועים עשויים מחרסינה, קרמיקה או מתכת.

התקנת כתר על טוחנת: אילו אתגרים היא מציבה?

שיניים טוחנות הן השיניים האחוריות המשמשות ללעיסה. יש להם שטח פנים גדול והם מורכבים בדרך כלל מיותר משורש אחד. זה יכול לעשות את זה מאתגר לשים כתר על שיניים טוחנות, שכן הכתר צריך להתאים היטב על השן. ייתכן שרופא השיניים יצטרך להתרשם מהשן על מנת לוודא שהכתר בגודל ובצורה הנכונים.

התקנת כתר על גבי שיניים קדמיות

שיניים קדמיות הן השיניים הנראות כאשר אתה מחייך. הם בדרך כלל קטנים מהטוחנות ויש להם רק שורש אחד. זה מקל על הנחת כתר על גבי השיניים הקדמיות. האתגר המרכזי בהצבת כתר על השיניים הקדמיות הוא לוודא שהכתר נראה טבעי ומשתלב עם שאר השיניים.

התקנת כתרים על שתלים או גשר דנטלי

ניתן להניח כתרים על גבי שתלים או גשר דנטלי. שתלים הם עמודי מתכת המונחים בניתוח לתוך עצם הלסת, וגשר שיניים בנוי משני כתרים המונחים על השיניים ליד החלל הריק, כשבאמצע שן מלאכותית. כתרים על שתלים או גשר דנטלי יכולים להיות עשויים מכל חומר, אך לרוב משתמשים בחרסינה או קרמיקה לשיניים הקדמיות, שכן חומרים אלו נראים הכי טבעיים.

כמה זמן מחזיק כתר בשן?

כתרים יכולים להחזיק מעמד שנים רבות, אך בסופו של דבר יהיה צורך להחליף אותם. אורך החיים של הכתר תלוי בחומר ממנו הוא עשוי, כמו גם בטיפול השן. כתרי חרסינה וקרמיקה נוטים להחזיק מעמד הכי הרבה זמן, בעוד שכתרי אקריליק ופלדת אל חלד צריכים להיות מוחלפים בתדירות גבוהה יותר. חשוב לצחצח ולהשתמש בחוט דנטלי באופן קבוע, וכן לבקר אצל רופא השיניים לבדיקות קבועות, על מנת להאריך את חיי הכתר.

מתי מחליפים את הכתר בשיניים?

כתרים מוחלפים בדרך כלל כאשר הם מתרופפים, נסדקים או נשברים . ייתכן שיהיה צורך להחליף אותם אם השן שמתחת לכתר מתחילה להירקב. אם אתה מטפל היטב בשיניים שלך, הכתר שלך אמור להחזיק מעמד שנים רבות. עם זאת, בסופו של דבר, יהיה צורך להחליף אותו.

מה לעשות כשכואב בשן שבה הכינו לי כתר?

אם יש לך כאב שיניים בשן שיש לה כתר, חשוב לפנות לרופא השיניים בהקדם האפשרי. ייתכן שהשן נרקבת מתחת לכתר, וככל שתפנה מוקדם יותר לרופא השיניים שלך, כך גדל הסיכוי שהם יוכלו להציל את השן. בינתיים, אתה יכול לקחת תרופות נגד כאבים ללא מרשם כדי להקל על הכאב.

למי לפנות?

בכל מקרה של כאב שיניים, או צורך בטיפול שיניים, מומלץ לפנות לרשת מרפאות שיניים של ד"ר בוחניק. רש אמינה וטובה שפועלת בישראל בפריסה ארצית כבר שלושים שנה. עם רופאים מעולים, צוות מנצח, גישה אנושית בגובה העיניים ושקיפה, והעיקר: אלפי מטופלים מרוצים, שיצאו עם חיוך בריא ויפה על פניהם. צרו קשר והצטרפו גם אתם.

 

תוכן עניניים הצג

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

שתפו:

מה אתם חושבים עלינו?

ברצוני להודות לצוות המרפאה של מרפאת שיניים ד"ר בוכניק על השרות המעולה החל מפנינה כהן על ההסבר על הטיפול שיטות הרגעה זה בהחלט עזר ד"ר סימון המדהים על הטיפול שגרם לי לחייך ובחלט העלה לי את הביטחון העצמי ראוי לציין כי נורא חששתי מרופא שיניים שנמנעתי מלהגיע לטיפולים בגלל הפחד.בזכות הצוות המדהים עברתי את הטיפולים ללא פחד ממליצה בחום על המרפאה הזו

פוסטים אחרונים

השתלת שיניים בזאלית – חסרונות

השתלת שיניים בזאלית היא שיטה חדשנית להשתלת שיניים המאפשרת לשקם לסתות עם מחסור משמעותי בעצם. השיטה מבוססת על שתלים ייעודיים בצורת דיסק, המוחדרים לעצם הבזאלית,

רופא שיניים לילדים

בריאות השיניים של ילדים היא חשובה ביותר. שיניים בריאות הן חיוניות לתפקוד תקין של מערכת העיכול, הדיבור והאכילה. בנוסף, שיניים בריאות תורמות לביטחון העצמי של

חניכיים נפוחות: גורמים, תסמינים וטיפול

חניכיים נפוחות הן תופעה שכיחה יחסית, שיכולה להיגרם ממגוון גורמים. ברוב המקרים, נפיחות בחניכיים היא סימן לדלקת חניכיים, מצב שבו החניכיים נדלקות כתוצאה מהצטברות של

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)


ליאת כהן
הגעתי למרפאת שיניים בפתח תקווה, מתוסכלת ממצבי וחוששת מהבאות… שם קיבל אותי ד"ר בוחניק בחיוך מאיר ובסבלנות. תוך מספר דקות הוא פתר לי את הבעיה שהציקה לי כ"כ והחזיר לי את החיוך לפנים – פשוטו כמשמעו :) תודה לצוות הנפלא ולד"ר בוחניק על הטיפול.שרית אברג'ל
רוצה להודות על הטיפול המעולה אותו קיבלתי במרפאתכם בפתח תקווה. נשברה לי שן באמצע היום, קיבלה אותי שולי מנהלת המרפאה ללא תיאום מראש הרגיעה אותי ונתנה לי להבין כי אני בידיים טובות. על אף החשש הגדול מרופא שיניים טיפלה בי ד”ר גל בעדינות ובסבלנות. השהות במרפאה היפה היה נעים וטוב ועל כך תודה הן לשולי והן לד״ר גל הנהדרות.עידן פאניאן
הייתי מטופל בסניף אשדוד ורציתי להוקיר תודה רבה מכל הלב לד"ר ג'ודית שנתנה לי שירות אדיב ומקצועי והובילה אותי משיניים עקומות לשיניים ישרות ואסתטיות. ובסכותה אני קם כל בוקר בהרגשה מדהימה
ותיקים ונהנים מועדון צרכנות לאזרחים ותיקים
הפניקס
דויד שילד ביטוח רפואי בין לאומי
מנורה מבטחים
קבוצת מגדל
הראל
חבר זה הכל בשבילך

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

מתוך הבלוג שלנו

רופא שיניים לילדים

בריאות השיניים של ילדים היא חשובה ביותר. שיניים בריאות הן חיוניות לתפקוד תקין של מערכת העיכול, הדיבור והאכילה. בנוסף, שיניים בריאות תורמות לביטחון העצמי של

קרא עוד »

מרפאת שיניים באשקלון

אשקלון היא עיר חוף גדולה בישראל, עם אוכלוסייה של למעלה מ-150,000 תושבים. העיר מציעה מגוון רחב של שירותים, כולל מרפאות שיניים. אחת המרפאות הפופולריות באשקלון

קרא עוד »

רופאי שיניים באשקלון

אשקלון היא עיר גדולה הממוקמת בדרום הארץ, עם אוכלוסייה של כ-200,000 תושבים. כמו בכל עיר גדולה, גם באשקלון ישנם מגוון רופאי שיניים המציעים מגוון שירותי

קרא עוד »

רופא שיניים חירום

כאב שיניים הוא אחד הכאבים החזקים ביותר שאדם יכול לחוות. כאב זה יכול להופיע פתאום, ללא אזהרה מוקדמת, ולהיות בלתי נסבל. במקרים מסוימים, כאב שיניים

קרא עוד »

איך להקל על כאבי שיניים

כאבי שיניים הם אחד הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר בעולם. הם יכולים להיות מופעלים על ידי מגוון גורמים, כולל עששת, מחלת חניכיים, פציעה ועוד. כאבי שיניים

קרא עוד »
WhatsApp

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

small_c_popup.png

לא שווה לעזוב מבלי לקבל את ההטבה הזאת

בדיקת רופא, צילומי נשך וצילום פנורמי - חינם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

דילוג לתוכן