מרבית האנשים מודעים לחשיבות ומשמעות צחצוח השיניים, הניקוי בחוט דנטלי ושטיפת הפה עם מי פה אנטיספטיים כדי למנוע הצטברות אבנית. אולם ישנה אפשרות כי גם אם תקפידו על כלל ההוראות הללו, תיהנו משיניים בריאות, אך אבנית עלולה להמשיך להיערם, עד כדי צורך בניקוי אבנית. לכן יש להקפיד, בנוסף להרגלים בריאים אלה, לנקות את האבנית בשיניים באופן קבוע, במרפאת שיניים שאתם סומכים עליה, ויכולה לבצע את העבודה באופן מקצועי ורציף. 

ההערכה מדברת על כך של-68% מהמבוגרים יש אבנית בשיניים. האבנית היא למעשה משקע קשה ומסויד היוצר ומצפה את השיניים והחניכיים. אם רובד זה אינו מוסר על בסיס קבוע, באמצעות צחצוח וחוט דנטלי, הוא מתקשה תוך 24 עד 72 שעות והופך לאבנית. הצטברות האבנית כשלעצמה עלולה להקשות על הצחצוח והניקוי באמצעות חוט דנטלי באופן הראוי, מה שמוביל לחורים, מחלות חניכיים וריח רע מהפה. מכיוון שהאבנית קשורה לאמייל השן, ניתן להסיר אותה רק במרפאת שיניים המנוסה בתחום זה. 

לפני שנדבר על היתרונות הרבים הגלומים בטיפול במרפאת ד"ר בוחניק, ננסה לעשות קצת סדר בדברים ולהבהיר לגבי משמעותה של אבנית בשיניים. 

מהי אבנית בשיניים?

גם אם תדאגו מאד לבריאות השיניים, אתם עדיין עלולים לסבול מסוגים שונים של חיידקים בפה. חיידקים אלה מתערבבים עם חלבונים, תוצרי הלוואי ושאריות המזון הנמצאות בפה ליצירת רובד מסוים אשר יכסה את השיניים. חומר זה עלול להיכנס מתחת לקו החניכיים, יידבק לסתימות או למבנה השיניים ויוביל בסופו של דבר לפגיעה באימייל השן ולחורים. הסרת הרובד המדובר, או הפלאק באופן קבוע יוכל למנוע היווצרות של עששת ומחלות חניכיים. כאשר פלאק זה נשאר על השיניים, הוא עלול להתקשות וליצור את האבנית המדוברת.

גורמי הסיכון לפתח אבנית בשיניים קיימים אצל אנשים רבים, ובמיוחד בקרב מי שאוכל מזון עשיר בסוכר (למשל ממתקים, עוגות וכו'), מזון עשיר בפחמימות (למשל לחם, פסטה, צ'יפס וכו'), מי שסובל מיובש בפה עקב אי שתיית מים או נטילת תרופות מסוימות ומעשנים. כדאי לזכור שאין דרך להימנע לחלוטין מהפלאק, אך ניתן למנוע את הצטברותו באמצעות שליטה באותם גורמי סיכון קיימים.

אבנית, נוצרת מתחת ומעל לקו החניכיים. היא מחוספסת ונקבובית וכאשר היא נערמת היא עלולה להוביל לנסיגת חניכיים ומחלות חניכיים אחרות. 

הסיכונים הקיימים בהצטברות אבנית בשיניים

ישנם מספר סיכונים להצטברות של אבנית בשיניים, כאשר הסיכון הקל ביותר יתבטא כדלקת חניכיים. צורה זו היא הקלה ביותר מכיוון שהיא הפיכה, ובאמצעות צחצוח נכון, חוט דנטלי ומי פה, האבנית תוכל להיות מוסרת. סיכון חמור יותר יתבטא לאחר היווצרות של כיסים בין החניכיים והשיניים וזיהומם באמצעות חיידקים. מערכת החיסון במקרה זה תיכנס לפעולה, כך שעלולים להיווצר חומרים שייפגעו, בסופו של דבר בעצמות וברקמות שמחזיקות את השיניים במקומן. ישנם רופאים אשר מעריכים שמעבר להשפעה על השיניים, דלקות חניכיים עלולות להשפיע גם על מחלות לב ובעיות בריאות אחרות, מערכתיות יותר.

חישובי עלות תועלת מובילים לכך שכדאי ורצוי למנוע את הצטברות האבנית, עד כמה שניתן, ולפנות לעזרת רופא שיניים מומחה אשר יוכל לסייע בנושא זה.

האם אפשר למנוע אבנית בשיניים?

הפעולה הכי טובה עבורכם תהיה לנסות למנוע אבנית בשיניים, או לפחות לצמצם את הצטברותה:

  • יש לצחצח שיניים באופן קבוע פעמיים ביום. הצחצוח חייב להיארך לפחות למשך 2 דקות ולכלול הגעה לכל המשטחים הקשים בפה, מאחורי השיניים ועל השיניים הטוחנות. יש להקפיד על מברשת שיניים בעלת זייפים רבים, ובגודל אשר יתאים לגודל הפה שלכם, כך שהמברשת תוכל להיכנס כולה. 
  • ישנם מחקרים אשר מעריכים כי צחצוח שיניים באמצעות מברשות שיניים חשמליות עשוי להיפטר מהרובד החיידקי באופן יעיל וטוב יותר, בהשוואה לצחצוח באמצעות מברשות שיניים ידניות.
  • כדאי לבחור במשחת שיניים הכוללת פלואוריד, המיועדת לטיפול באבנית. בעוד הפלואוריד עשוי לסייע בתיקון נזקי אמייל, הטריקלוזן, אשר הינו חומר נוסף המוסף למשחות שיניים אלה נלחם בחיידקים.
  • יש להשתמש בחוט דנטלי – ניקיון באמצעות חוט הינו משמעותי בדיוק, ולפעמים אף יותר, מצחצוח השיניים. חוט דנטלי הוא הדרך היחידה להסיר את הרובד החיידקי בין השיניים ולהרחיק היווצרות והצטברות אבנית מהאזורים שקשה להגיע אליהם.
  • יש לשטוף מדי יום את הפה במי פה אנטיספטיים כדי להרוג את אותם חיידקים אשר גורמים לרובד החיידקי ולפלאק
  • יש להקפיד על תזונה ודיאטה דלת סוכר- חיידקי הפה חוגגים על מזון ממותק ועמוס בעמילנים. כאשר החיידקים נחשפים למזון זה, הם משחררים חומצות מזיקות. הגבלת כמות המזונות בממותקים, לרבות חטיפים, עוגות ושתייה ממותקת, יכולה לסייע גם לבריאות השיניים. גם אם לא תוכלו להוריד את סוגי המאכלים הללו, כדאי להפחית מתדירות אכילתם ולשתות הרבה מים במהלך ואחרי הארוחות. 
  • נסו לא לעשן – מחקרים מראים שאנשים שמעשנים סיגריות או משתמשים במוצרי טבק אחרים נוטים יותר לסבול מאבנית בשיניים.

לאחר היווצרות אבנית, רק רופא שיניים יוכל להסיר אותה מהשיניים. לכן, יש לבקר אצל רופא השיניים באופן קבוע, כל מספר חודשים, כדי להסיר רובד חיידקי ואבנית שעלולים להיווצר. רק באמצעות הסרת אבנית בשיניים תוכל להימנע מסיכונים וסיבוכים נוספים, אשר לאחר מכן אתה עלול לסבול מהם.

תהליך הורדת אבנית בשיניים

האבנית נקשרת בחוזקה לאמייל השן ולכם למעשה אפשר להוריד אותה רק במרפאות שיניים מומחיות. את ההסרה מבצעים באמצעות ניקוי מקצועי, או הקצעת שורשים, אם נדרש. אם משקעי האבנית לא צפופה והשיניים לא נפגעו מאובדן עצם או מחלת חניכיים אחרת, יש לנקות את השיניים ולהגיע למרפאת השיניים כל חצי שנה, על פי המלצות איגוד השיניים האמריקאי. בבדיקה הקבועה או בניקוי האבנית ישתמש רופא השיניים או השיננית במכשיר להסרת הרובד החיידקי, אבנית וכתמים סביב החניכיים ובין השיניים.

תהליכים יותר עמוקים יומלצו לאנשים שהאבנית נראית צפופה יותר, באופן אשר מפריע לרופא השיניים לבצע הערכה מקיפה. במקרה זה יירצה הרופא להשתמש במכשירי אולטראסאונד ובכלים אשר שוברים את האבנית ומובילים להסרתה. אם יש רווחים בין השיניים והחניכיים, או מחלת חניכיים ייתכן ויידרשו הקצעת שורשים, אשר משמעותה היא ניקוי עמוק. הליך זה מתבצע באמצעות הרדמה מקומית, והסרת הרובד החיידקי והאבנית מעל ומתחת לקו החניכיים, עד לתחתית הרווח הקיים (או הכיס). לאחר מכן, שורשי השיניים מוחלקים כדי לעזור לחניכיים להיצמד מחדש לשיניים. 

למרות שטיפולים אלה הינם יעילים ואפקטיביים, חשוב להיות פרואקטיביים ולטפל בשיניים ובמיוחד באבנית בשיניים עוד לפני שמתפתחת בעיה גדולה ויקרה יותר.

טיפול באבנית בשיניים אצל ד"ר בוחניק

המרפאות של ד"ר בוחניק, אשר פזורות ברחבי הארץ, הינן המומחיות והמנוסות ביותר בתחומי טיפולי השיניים, לרבות הסרת אבנית בשיניים. תוכלו להינות מהמכשור המתקדם ביותר ומיחס חם, אמפתי וקשוב בכל בעיה שמתעוררת. מעבר למקצוענות הרופאים והמומחים הרבים, תוכלו להינות גם מכך שאנו עובדים עם חברות הביטוח המרכזיות, ופורסים לנוחיותכם תוכניות תשלום המתאימות לכם באופן ספציפי. 

 

מכיוון שמרפאות ד"ר בוחניק חרטו על דגלן להיות  אותן נקודות מקצועיות, אליהן יוכל המטופל להגיע לייעוץ וליווי, ומכיוון שאנו מרגישים כי אנו מחויבים רק לבריאותך, הבדיקה הראשונית במרפאה המבוצעת על ידי רופא השיניים, צילום נשך וצילום פנורמי ראשון הינם בחינם. 

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

שתפו:

מה אתם חושבים עלינו?

ברצוני להודות לצוות המרפאה של מרפאת שיניים ד"ר בוכניק על השרות המעולה החל מפנינה כהן על ההסבר על הטיפול שיטות הרגעה זה בהחלט עזר ד"ר סימון המדהים על הטיפול שגרם לי לחייך ובחלט העלה לי את הביטחון העצמי ראוי לציין כי נורא חששתי מרופא שיניים שנמנעתי מלהגיע לטיפולים בגלל הפחד.בזכות הצוות המדהים עברתי את הטיפולים ללא פחד ממליצה בחום על המרפאה הזו

פוסטים אחרונים

השתלת שיניים בזאלית – חסרונות

השתלת שיניים בזאלית היא שיטה חדשנית להשתלת שיניים המאפשרת לשקם לסתות עם מחסור משמעותי בעצם. השיטה מבוססת על שתלים ייעודיים בצורת דיסק, המוחדרים לעצם הבזאלית,

רופא שיניים לילדים

בריאות השיניים של ילדים היא חשובה ביותר. שיניים בריאות הן חיוניות לתפקוד תקין של מערכת העיכול, הדיבור והאכילה. בנוסף, שיניים בריאות תורמות לביטחון העצמי של

חניכיים נפוחות: גורמים, תסמינים וטיפול

חניכיים נפוחות הן תופעה שכיחה יחסית, שיכולה להיגרם ממגוון גורמים. ברוב המקרים, נפיחות בחניכיים היא סימן לדלקת חניכיים, מצב שבו החניכיים נדלקות כתוצאה מהצטברות של

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)


ליאת כהן
הגעתי למרפאת שיניים בפתח תקווה, מתוסכלת ממצבי וחוששת מהבאות… שם קיבל אותי ד"ר בוחניק בחיוך מאיר ובסבלנות. תוך מספר דקות הוא פתר לי את הבעיה שהציקה לי כ"כ והחזיר לי את החיוך לפנים – פשוטו כמשמעו :) תודה לצוות הנפלא ולד"ר בוחניק על הטיפול.שרית אברג'ל
רוצה להודות על הטיפול המעולה אותו קיבלתי במרפאתכם בפתח תקווה. נשברה לי שן באמצע היום, קיבלה אותי שולי מנהלת המרפאה ללא תיאום מראש הרגיעה אותי ונתנה לי להבין כי אני בידיים טובות. על אף החשש הגדול מרופא שיניים טיפלה בי ד”ר גל בעדינות ובסבלנות. השהות במרפאה היפה היה נעים וטוב ועל כך תודה הן לשולי והן לד״ר גל הנהדרות.עידן פאניאן
הייתי מטופל בסניף אשדוד ורציתי להוקיר תודה רבה מכל הלב לד"ר ג'ודית שנתנה לי שירות אדיב ומקצועי והובילה אותי משיניים עקומות לשיניים ישרות ואסתטיות. ובסכותה אני קם כל בוקר בהרגשה מדהימה
ותיקים ונהנים מועדון צרכנות לאזרחים ותיקים
הפניקס
דויד שילד ביטוח רפואי בין לאומי
מנורה מבטחים
קבוצת מגדל
הראל
חבר זה הכל בשבילך

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

מתוך הבלוג שלנו

רופא שיניים לילדים

בריאות השיניים של ילדים היא חשובה ביותר. שיניים בריאות הן חיוניות לתפקוד תקין של מערכת העיכול, הדיבור והאכילה. בנוסף, שיניים בריאות תורמות לביטחון העצמי של

קרא עוד »

מרפאת שיניים באשקלון

אשקלון היא עיר חוף גדולה בישראל, עם אוכלוסייה של למעלה מ-150,000 תושבים. העיר מציעה מגוון רחב של שירותים, כולל מרפאות שיניים. אחת המרפאות הפופולריות באשקלון

קרא עוד »

רופאי שיניים באשקלון

אשקלון היא עיר גדולה הממוקמת בדרום הארץ, עם אוכלוסייה של כ-200,000 תושבים. כמו בכל עיר גדולה, גם באשקלון ישנם מגוון רופאי שיניים המציעים מגוון שירותי

קרא עוד »

רופא שיניים חירום

כאב שיניים הוא אחד הכאבים החזקים ביותר שאדם יכול לחוות. כאב זה יכול להופיע פתאום, ללא אזהרה מוקדמת, ולהיות בלתי נסבל. במקרים מסוימים, כאב שיניים

קרא עוד »

איך להקל על כאבי שיניים

כאבי שיניים הם אחד הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר בעולם. הם יכולים להיות מופעלים על ידי מגוון גורמים, כולל עששת, מחלת חניכיים, פציעה ועוד. כאבי שיניים

קרא עוד »
WhatsApp

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

small_c_popup.png

לא שווה לעזוב מבלי לקבל את ההטבה הזאת

בדיקת רופא, צילומי נשך וצילום פנורמי - חינם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

דילוג לתוכן