מהי עששת ? ואיך נוצרים חורים בשיניים?

עששת היא בעיה נפוצה המשפיעה על אנשים בכל הגילאים. זה מתרחש כאשר החומצות בפה אוכלות את האמייל על השיניים. חורים נוצרים כאשר האמייל נחלש וחיידקים יכולים להתחיל לצמוח בשכבת הדנטין של השן. אם לא מטופלים, עששת עלולה להוביל לבעיות בריאותיות חמורות, כולל אובדן שיניים.

אם לא מטפלים, עששת עלולה להתקדם ולגרום לנזק רב לשיניים. ישנן מספר דרכים לטפל בעששת, בהתאם לחומרתה. הדרך הטובה ביותר למנוע זאת היא על ידי תרגול היגיינת פה טובה, כגון צחצוח ושימוש בחוט דנטלי באופן קבוע. אם אתה חושב שאולי יש לך עששת, פנה לרופא השיניים שלנו בהקדם האפשרי להערכה. טיפול מוקדם חיוני למניעת נזק נוסף לשיניים.

רשת מרפאות שיניים של ד"ר בוחניק, היא רשת מרפאות שיניים שעובדים בה טובי רופאי השיניים בארץ, ותחת קורת גג אחת מתבצעים כל טיפולי השיניים הרגילים, הכירורגים הקוסמטיים ועוד, והכל בשירות מעולה, טיפול מקצועי, מחירים נוחים, ובשיתוף עם כל חברות הביטוח הגדולות בישראל. הרשת בפריסה ארצית, כך שאתם יכולים ליצור קשר כבר עכשיו עם מרפאת השיניים של ד"ר בוחניק הנמצאת בסמוך למקום מגוריכם.

 

איך נוצרים חורים בשיניים?

 

חורים נוצרים כאשר החומצות בפה אוכלות את האמייל שעל השיניים. החומצות מיוצרות על ידי חיידקים שחיים בפה שלך. כאשר אתה אוכל מזון ממותק או עמילני, החיידקים משתמשים בסוכרים אלה כדי לייצר חומצות. לאחר מכן החומצות אוכלות את אמייל השן, וגורמות לחורים.

 

מהי עששת?

עששת היא שם כולל למספר מצבים שונים שיכולים להשפיע על השיניים שלך. זה נגרם לרוב על ידי היגיינת פה לקויה, מה שמוביל להצטברות של רובד ואבנית על השיניים. רובד הוא סרט דביק של חיידקים שנוצר כל הזמן על השיניים שלך, ואבנית היא רובד מוקשה. אם לא תסיר פלאק ואבנית באופן קבוע, זה יכול להוביל לעששת.

 

ישנם ארבעה שלבים שונים של עששת: שחיקת אמייל, שחיקת דנטין, חורים ואובדן שיניים. שחיקת אמייל היא השלב הראשון ומתרחשת כאשר השכבה החיצונית ביותר של אמייל השן שלך מתחילה להתפרק. זה קורה בדרך כלל בגלל מזון ומשקאות חומציים, או בגלל אי ​​צחצוח שיניים כראוי. שחיקת דנטין היא השלב השני ומתרחשת כאשר השכבה הבאה של השן שלך, הנקראת דנטין, מתחילה להתפרק. זה קורה בדרך כלל בגלל מזון ומשקאות חומציים או בגלל אי ​​צחצוח שיניים כראוי. חורים הם השלב השלישי של עששת ומתרחשים כאשר אמייל השן והדנטין נשחקו לחלוטין ויש חור בשן. אובדן שיניים הוא השלב הרביעי והאחרון של עששת ומתרחש כאשר השן נשרה או נעקרה עקב עששת חמורה.

איך אני יכול למנוע עששת?

עששת היא מצב שניתן למנוע, אך חשוב לתפוס אותה מוקדם אם אתה מפתח אותה. הדרך הטובה ביותר למנוע עששת היא על ידי תרגול היגיינת פה טובה, כגון צחצוח ושימוש בחוט דנטלי באופן קבוע. אתה גם צריך לראות את רופא השיניים שלך באופן קבוע לבדיקות וניקויים. אם יש לך עששת, רופא השיניים שלך יטפל בה בסתימות, כתרים או טיפולי שיניים אחרים. טיפול מוקדם חיוני למניעת נזק נוסף לשיניים.

 

אתה יכול לעזור במניעת עששת על ידי צחצוח שיניים פעמיים ביום עם משחת שיניים פלואוריד, שימוש בחוט דנטלי מדי יום ואכילת תזונה מאוזנת. כמו כן, חשוב לראות את רופא השיניים באופן קבוע לבדיקות וניקויים.

 

אם יש לך חורים, רופא השיניים שלך יטפל בהם בסתימות, כתרים או טיפולי שיניים אחרים. חשוב לקבל טיפול מוקדם בחורים כדי למנוע בעיות בריאות חמורות יותר.

 

מהם התסמינים של עששת?

 

עששת אינה גורמת בדרך כלל לכאב בשלבים המוקדמים. ייתכן שלא תבין שיש לך חלל עד שהוא גדול מספיק כדי לגרום לכאב או לבעיות אחרות.

 

תסמינים של עששת יכולים לכלול:

 

חורים לא נראים בשיניים

-רגישות למזונות חמים, קרים או מתוקים

-כאבים בעת נשיכה או לעיסה

-חורים נראים בשיניים מהפה

-נפיחות או רגישות בחניכיים

 

אם יש לך אחד מהתסמינים האלה, פנה לרופא השיניים שלך בהקדם האפשרי. טיפול מוקדם יכול לסייע במניעת בעיות חמורות יותר. אם אתה חושב שאולי יש לך עששת, פנה לרופא השיניים שלנו בהקדם האפשרי להערכה.

 

מה הקשר בין עששת לחורים בשיניים?

תשובה: עששת וחורים בשיניים נגרמים על ידי חיידקים המייצרים חומצות. החומצות ממיסות את המינרל בשיניים וגורמות לעששת וחורים בשיניים.

 

רופאי שיניים מומחים יכולים לסייע בהגנה על השיניים מפני עששת וחורים בשיניים על ידי מתן טיפול וטיפול שיניים, כולל עצות כיצד לצחצח שיניים בצורה נכונה וכיצד לאכול תזונה בריאה.

האם יש הבדל בין עששת לחורים בשיניים?

תשובה: כן. חורים, הידועים גם כעששת, הם חורים שנוצרים בשיניים. עששת הוא מונח רחב יותר הכולל חורים וכל פגיעה אחרת באמייל השן.

 

עששת מתרחשת כאשר חומצות שוחקות את האמייל על השיניים. זה יכול לקרות כאשר אנו אוכלים או שותים דברים המכילים סוכר. הסוכר מגיב עם החיידקים בפינו כדי לייצר חומצות. חומצות אלו תוקפות את האמייל שעל השיניים שלנו וגורמות לו להתפרק. ברגע שהאמייל נעלם, הדנטין שמתחתיו נחשף וזה יכול להוביל לחורים.

 

מה גורם לעששת?

תשובה: יש הרבה דברים שיכולים לגרום לעששת. הגורם הנפוץ ביותר הוא פלאק. פלאק הוא סרט דביק של חיידקים שנוצר על השיניים שלך. כאשר הרובד בא במגע עם סוכר, הוא מייצר חומצות שאוכלות את אמייל השן.

 

גורמים נוספים שיכולים לתרום לעששת כוללים היגיינת שיניים לקויה, תזונה עשירה בסוכר וחומצה, יובש בפה ומצבים רפואיים מסוימים. הזדקנות יכולה גם לגרום לך להיות רגיש יותר לעששת מכיוון שהשיניים שלך הופכות פחות עמידות למוצרים חומציים עם הזמן.

 

אם אתה חושב שאולי יש לך עששת, חשוב לפנות לרופא שיניים בהקדם האפשרי כדי שיוכל לטפל בבעיה לפני שהיא תחמיר. סביר להניח שהם יבצעו צילומי רנטגן כדי לקבוע את מידת הריקבון ולאחר מכן ימליצו על קורס טיפול. זה עשוי להיות כרוך בניקוי השיניים, קבלת סתימות או הצבת כתר על השן הנגועה.

 

איך אני יודע אם יש לי עששת?

ישנן מספר דרכים שונות לדעת אם יש לך עששת. דרך אחת היא פשוט להסתכל מקרוב על השיניים שלך במראה. אם אתה רואה כתמים כהים או שינוי צבע על השיניים שלך, זה יכול להיות סימן לעששת. דרך נוספת לדעת היא על ידי הרגשה

דרך נוספת לדעת היא על ידי תחושה סביב השיניים עם הלשון. אם אתה מבחין בקצוות חדים או משוננים, זה יכול גם להצביע על כך שיש לך ריקבון. אם אינך בטוח, תמיד עדיף להתייעץ עם רופא שיניים או מומחה אחר לבריאות הפה. הם יוכלו לבחון מקרוב ולתת לכם חוות דעת מקצועית.

 

האם יש סיכוי שיש לי עששת?

כן, יש סיכוי די גבוה שיש לך עששת. עששת היא המחלה הכרונית השכיחה ביותר בקרב ילדים ובני נוער בארצות הברית. למספר גבוה יותר של ילדים יש עששת לא מטופלת מאשר כל מצב כרוני אחר מלבד אסטמה.

 

ניתן למנוע עששת על ידי היגיינת פה טובה, כולל צחצוח שיניים וחוט דנטלי באופן קבוע ואכילת תזונה בריאה. כמו כן, עליך לפנות לרופא שיניים באופן קבוע לצורך בדיקות וניקויים.

 

האם עששת יכולה להיות מצב בלתי הפיך?

תשובה: זה יכול להיות מצב בלתי הפיך אם אינו מטופל, אך עם התערבות שיניים בזמן זה ניתן לטיפול.

 

עששת היא תוצאה של נזק חומצי לאמייל והדנטין של השן. אם לא מטפלים, העששת יכולה להתקדם לעיסה (השכבה הפנימית ביותר של השן), שם חיידקים יכולים לגרום לדלקת וזיהום. אם זיהום זה הופך לחמור, הוא עלול לפגוע בעצם התומכת בשיניים, ולהוביל לאובדן שיניים.

עם זאת, עם התערבות דנטלית בזמן, ניתן לטפל בעששת ולעצור את התקדמותם. זה עשוי לכלול מילוי פשוט או הליך מורכב יותר כגון טיפול שורש. במקרים מסוימים, אם נגרם נזק רב מדי לשיניים, ייתכן שיהיה צורך בעקירה.

 

מהם סוגי הטיפול השונים בעששת?

ישנם מספר סוגים שונים של טיפול בעששת, בהתאם לחומרת העששת:

  1. עבור חורים קלים, רופא השיניים שלך עשוי פשוט לקדוח את החלק המרוקב של השן ולמלא אותו בשרף מרוכב (סתימה בצבע שן).

 

  1. אם החור נרחב יותר, ייתכן שתזדקק למה שנקרא כתר, שהוא דומה לסתימה, אלא שסתימה עשוי להתאים לתוך השן שלך כמו חתיכת פאזל. לעומת זאת, כיסוי השן- כתר מכסה את השן כמו כתר. הכתר עשויים בדרך כלל מקרמיקה או פורצלן או זרניקיה.

 

  1. לעששת חמורה יותר, ייתכן שתצטרך טיפול שורש. זהו הליך שבו רופא השיניים מסיר את העששת מעיסת השן (השכבה הפנימית ביותר), מנקה ומחטא אותה וממלא אותה בשרף מרוכב.

 

  1. במקרים בהם נגרם נזק רב מדי לשן, ייתכן שיהיה צורך בעקירה (או הסרה).

 

אם אתה חושב שאולי יש לך עששת, חשוב לפנות לרופא שיניים בהקדם האפשרי כדי שיוכל לקבוע את מהלך הטיפול הטוב ביותר.

 

אם יש לי עששת – מה לעשות עכשיו?

הדבר הטוב ביותר לעשות אם יש לך עששת הוא לקבוע תור לרופא שיניים מומחה בהקדם האפשרי. הם יוכלו להעריך את המצב ולהמליץ ​​על מהלך הטיפול הטוב ביותר. במקרים מסוימים, העששת עשויה להיות קטנה וניתנת לטיפול בקלות בעזרת מילוי פשוט. עם זאת, אם העששת חמורה יותר, ייתכן שתצטרך טיפול שורש או עקירה. אנא אל תתמהמה עם פנייה לטיפול שכן עששת עלולה להחמיר במהירות ולגרום לנזק חמור לשיניים שלך!

 

המקום הטוב ביותר בארץ לטיפול בעששת ועששת:

 

אם אתם מחפשים את המקום הטוב ביותר לטיפול בעששת, אל תחפשו רחוק יותר מרשת מרפאות שיניים של ד"ר בוחניק. המרפאות שלנו מאוישות על ידי מיטב הרופאים בארץ, בעלי ניסיון של עשרות שנים בטיפול במחלות השינים בכלל ובעששת בפרט. המרפאות שלנו חדישות ומעודכנות והצוות שלנו ידידותי ואדיב. אנו עובדים עם חברות הביטוח הגדולות בישראל, כך שתוכלו להיות בטוחים שתקבלו את הטיפול הטוב ביותר במחיר המתאים לכם. צור קשר עוד היום לקביעת פגישה!

 

עששת היא מחלה זיהומית אשר לה גורמים רבים שבה זגוגית השן, או האמייל, נפגעת ומתמוססת ע"י חיידקים הנמצאים על פני השן.

כאשר חיידקים מסוימים שנמצאים בחלל הפה פוגשים במזון הנמצא בחלל הפה (בעיקר מזון מתוק וסוכרים), הם מתסיסים את אותו מזון ומייצרים שלל חומצות (בעיקרן חומצות חלב) אשר פוגמות בזגוגית השן.

בעקבות יצירתן של החומצות בסביבת השיניים קורה תהליך של דה-מינרליזציה (לקיחת מינרלים כמו זרחן, סידן מתוך השן), וכך מתחיל התהליך ההרסני על עששת (חור בשן).

כאשר "תופסים את החור בזמן", ז"א לפני שהוא עבר לשכבה הבאה, העמוקה יותר של השן, שהיא הדנטין או "השנהב", עוד ניתן לעבור תהליך שנקרא רה-מינרליזציה, ז"א החזרת המינרלים האבודים לשן ע"י העשרת סביבת השן בנוכחות פלואור, או במקרים קצת יותר "קשים" פשו לסתום את החור ע"י סתימה.

אך כאשר העששת (או החור) ממשיכה להתפשט מטה אל הדנטין ועד השורש ומוך השן- התהליך הוא כבר בלתי הפיך ומחייב התערבות רפואית דנטלית.

תסמיני העששת כאשר היא עדיין בתחילתה, ז"א כאשר היא עדיין במצב של חור בשן- רקב אשר לא עבר את שכבת הדנטין:

*אי נוחות

*כאבים

*הפרעה בדיבור או בלעיסה

*מראה אסתטי פגום.

 

עששת
עששת

כיצד ניתן (לרוב) למנוע היווצרות עששת?

 

* להימנע ממאכלים חומציים עד כמה שניתן, ואם ממשיכים לצרוך אותם, להשתדל לאכלם מהר.

* לצחצח שיניים באדיקות ובאריכות על מנת להסיר את שכבת החיידקים שעל השיניים ובחלל הפה. כמו כן מומלץ     גם לקרצף את הלשון, להשתמש בחוט דנטלי ולשטוף את הפה בתמיסה ייעודית לשטיפת הפה.

* להימנע ממאכלים מתוקים וסוכריים

* מעקב תקופתי אצל שיננית

כאשר העששת ממשיכה להתקדם ולעבור את שכבת הדנטין ולחדור אל מוך השן, יש צורך לבצע טיפול שורש, וכאשר העששת ממשיכה להתקדם ולהרקיב את שאר השן, ייתכן שהטיפול היחידי הינו ביצוע עקירה כירורגית של השן הרקובה וביצוע השתלת שן או שיניים על מנת לכסות על החלל הריק שנוצר בעקבות העקירה.

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

שתפו:

מה אתם חושבים עלינו?

ברצוני להודות לצוות המרפאה של מרפאת שיניים ד"ר בוכניק על השרות המעולה החל מפנינה כהן על ההסבר על הטיפול שיטות הרגעה זה בהחלט עזר ד"ר סימון המדהים על הטיפול שגרם לי לחייך ובחלט העלה לי את הביטחון העצמי ראוי לציין כי נורא חששתי מרופא שיניים שנמנעתי מלהגיע לטיפולים בגלל הפחד.בזכות הצוות המדהים עברתי את הטיפולים ללא פחד ממליצה בחום על המרפאה הזו

פוסטים אחרונים

טיפולי שיניים בצה"ל ובשירות צבאי

בריאות השיניים היא חלק חשוב מבריאות הכללית של האדם. שיניים בריאות מאפשרות לנהל אורח חיים תקין, הן מבחינה פיזית והן מבחינה חברתית. שירות צבאי יכול

כיצד מזון חומצי משפיע על השיניים?

השיניים שלנו ממלאות תפקיד מכריע ברווחה הכללית שלנו, מה שמאפשר לנו לנשוך, ללעוס ולדבר בקלות. עם זאת, למזונות שאנו צורכים יכולה להיות השפעה משמעותית על

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)


ליאת כהן
הגעתי למרפאת שיניים בפתח תקווה, מתוסכלת ממצבי וחוששת מהבאות… שם קיבל אותי ד"ר בוחניק בחיוך מאיר ובסבלנות. תוך מספר דקות הוא פתר לי את הבעיה שהציקה לי כ"כ והחזיר לי את החיוך לפנים – פשוטו כמשמעו :) תודה לצוות הנפלא ולד"ר בוחניק על הטיפול.שרית אברג'ל
רוצה להודות על הטיפול המעולה אותו קיבלתי במרפאתכם בפתח תקווה. נשברה לי שן באמצע היום, קיבלה אותי שולי מנהלת המרפאה ללא תיאום מראש הרגיעה אותי ונתנה לי להבין כי אני בידיים טובות. על אף החשש הגדול מרופא שיניים טיפלה בי ד”ר גל בעדינות ובסבלנות. השהות במרפאה היפה היה נעים וטוב ועל כך תודה הן לשולי והן לד״ר גל הנהדרות.עידן פאניאן
הייתי מטופל בסניף אשדוד ורציתי להוקיר תודה רבה מכל הלב לד"ר ג'ודית שנתנה לי שירות אדיב ומקצועי והובילה אותי משיניים עקומות לשיניים ישרות ואסתטיות. ובסכותה אני קם כל בוקר בהרגשה מדהימה
ותיקים ונהנים מועדון צרכנות לאזרחים ותיקים
הפניקס
דויד שילד ביטוח רפואי בין לאומי
מנורה מבטחים
קבוצת מגדל
הראל
חבר זה הכל בשבילך

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

מתוך הבלוג שלנו

השתלת שיניים לפני ואחרי

לא מעט מטופלים שבאים לעשות השתלת שיניים שואלים: מה לגבי התהליך? אילו שינויים מתרחשים בפה לאחר ניתוח השתלת שיניים? כמה זמן לוקח להכל להחלים כמו

קרא עוד »

פלטה שקופה

פלטות שקופות הן סוג של פלטות שיניים העשויות מחומרים שקופים או בצבע שן. הם פחות גלויים מאשר פלטות מתכת מסורתיות ולכן אסתטיות יותר. עם זאת,

קרא עוד »

פלטה לשיניים

פלטות שיניים הן סוג של טיפול יישור שיניים המשמש לתיקון יישור השיניים. הפלטה עשויה בדרך כלל ממתכת, המוצמדת לקדמת השיניים, ומחוט שמשחיל בין הסוגריים. החוט

קרא עוד »

רגישות לקור בשיניים

בעיה דנטלית נפוצה אחת שלא ניתן להתעלם ממנה בקלות היא רגישות לקור בשיניים. זה יכול להיגרם ממספר גורמים, כולל נסיגת חניכיים, עששת וסדקים באמייל. למרות

קרא עוד »

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

small_c_popup.png

לא שווה לעזוב מבלי לקבל את ההטבה הזאת

בדיקת רופא, צילומי נשך וצילום פנורמי - חינם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

דילוג לתוכן