מהי עששת ? ואיך נוצרים חורים בשיניים?

עששת

עששת היא מחלה זיהומית אשר לה גורמים רבים שבה זגוגית השן, או האמייל, נפגעת ומתמוססת ע”י חיידקים הנמצאים על פני השן.

כאשר חיידקים מסוימים שנמצאים בחלל הפה פוגשים במזון הנמצא בחלל הפה (בעיקר מזון מתוק וסוכרים), הם מתסיסים את אותו מזון ומייצרים שלל חומצות (בעיקרן חומצות חלב) אשר פוגמות בזגוגית השן.

בעקבות יצירתן של החומצות בסביבת השיניים קורה תהליך של דה-מינרליזציה (לקיחת מינרלים כמו זרחן, סידן מתוך השן), וכך מתחיל התהליך ההרסני על עששת (חור בשן).

כאשר “תופסים את החור בזמן”, ז”א לפני שהוא עבר לשכבה הבאה, העמוקה יותר של השן, שהיא הדנטין או “השנהב”, עוד ניתן לעבור תהליך שנקרא רה-מינרליזציה, ז”א החזרת המינרלים האבודים לשן ע”י העשרת סביבת השן בנוכחות פלואור, או במקרים קצת יותר “קשים” פשו לסתום את החור ע”י סתימה.

אך כאשר העששת (או החור) ממשיכה להתפשט מטה אל הדנטין ועד השורש ומוך השן- התהליך הוא כבר בלתי הפיך ומחייב התערבות רפואית דנטלית.

תסמיני העששת כאשר היא עדיין בתחילתה, ז”א כאשר היא עדיין במצב של חור בשן- רקב אשר לא עבר את שכבת הדנטין:

*אי נוחות

*כאבים

*הפרעה בדיבור או בלעיסה

*מראה אסתטי פגום.

 

עששת
עששת

כיצד ניתן (לרוב) למנוע היווצרות עששת?

 

* להימנע ממאכלים חומציים עד כמה שניתן, ואם ממשיכים לצרוך אותם, להשתדל לאכלם מהר.

* לצחצח שיניים באדיקות ובאריכות על מנת להסיר את שכבת החיידקים שעל השיניים ובחלל הפה. כמו כן מומלץ     גם לקרצף את הלשון, להשתמש בחוט דנטלי ולשטוף את הפה בתמיסה ייעודית לשטיפת הפה.

* להימנע ממאכלים מתוקים וסוכריים

* מעקב תקופתי אצל שיננית

כאשר העששת ממשיכה להתקדם ולעבור את שכבת הדנטין ולחדור אל מוך השן, יש צורך לבצע טיפול שורש, וכאשר העששת ממשיכה להתקדם ולהרקיב את שאר השן, ייתכן שהטיפול היחידי הינו ביצוע עקירה כירורגית של השן הרקובה וביצוע השתלת שן או שיניים על מנת לכסות על החלל הריק שנוצר בעקבות העקירה.

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

שתפו:

מה אתם חושבים עלינו?

ברצוני להודות לצוות המרפאה של מרפאת שיניים ד"ר בוכניק על השרות המעולה החל מפנינה כהן על ההסבר על הטיפול שיטות הרגעה זה בהחלט עזר ד"ר סימון המדהים על הטיפול שגרם לי לחייך ובחלט העלה לי את הביטחון העצמי ראוי לציין כי נורא חששתי מרופא שיניים שנמנעתי מלהגיע לטיפולים בגלל הפחד.בזכות הצוות המדהים עברתי את הטיפולים ללא פחד ממליצה בחום על המרפאה הזו

רחל קטורזה‎

פוסטים אחרונים

הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה

(TMD – Temporomandibular Disorders) הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה, פוגעות במפרקי הלעיסה, בשרירי הלעיסה או בשניהם. כאבי שיניים נחשבים כגורם הראשי לכאבים באזור הפה והפנים ומיד

תוכן עניינים

3466666
fenix_l
53532
5858
422442
Harel_Group_Logo
hever

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

מתוך הבלוג שלנו

מרכז ידע
b4sa@U@hET_cruxe

הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה

(TMD – Temporomandibular Disorders) הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה, פוגעות במפרקי הלעיסה, בשרירי הלעיסה או בשניהם. כאבי שיניים נחשבים כגורם הראשי לכאבים באזור הפה והפנים ומיד

קרא עוד »