זה אמצע הלילה ואתה סובל מכאבי תופת. ניסית כל תרופה ביתית שאתה יכול לחשוב עליה, אבל נראה ששום דבר לא עובד.  לבסוף, אתה מחליט ללכת לחדר מיון או מיון שיניים. לאחר בדיקה קצרה, הרופא אומר לך שיש לך זיהום ואתה זקוק לאנטיביוטיקה. הוקל לך שסוף סוף יש לך אבחנה. עם זאת, אתה גם סקפטי לגבי נטילת אנטיביוטיקה עבור משהו שנראה קל כמו כאב שיניים. אחרי הכל, האם אין סיכון לפתח עמידות כלפי האנטיביוטיקה ושהיא לא תעזור?

רופאי שיניים ברחבי הארץ רואים עלייה בחולים המהססים לקחת אנטיביוטיקה לזיהומים דנטליים. אמנם זה נכון שתמיד קיים סיכון לפתח עמידות כלפי האנטיביוטיקה, ושיש סיכונים בסיכוי נמוך לסבל מתופעות הלוואי של האנטיביוטיקה, אבל היתרונות של נטילת אנטיביוטיקה במקרים אקוטיים בדרך כלל עולים על הסיכונים.

ברוב המקרים, נטילת אנטיביוטיקה תעזור לנקות את הזיהום ולהקל על הכאב. בנוסף, חשוב לזכור שזיהומים דנטליים עלולים לעיתים קרובות להוביל לבעיות בריאותיות חמורות יותר אם הם לא מטופלים. כתוצאה מכך, נטילת אנטיביוטיקה היא לרוב דרך הפעולה הטובה ביותר.

מהם הגורמים לכאבי שיניים

כאב שיניים יכול להיגרם ממספר דברים שונים, כולל:

 • – חלל או חור בשן
 • -חניכיים נגועים
 • -שורש שן חשוף
 • -חריקת שיניים או הידוק
 • -שן סדוקה
 • -בעיות במפרק הלסת

התסמין השכיח ביותר של כאב שיניים הוא כאב, שיכול לנוע בין קל לחמור. תסמינים אחרים יכולים לכלול:

 • -רגישות לטמפרטורות חמות או קרות
 • -ריח רע מפה
 • -טעם לא נעים בפה
 • חניכיים נפוחות
 • -חום

מתי לפנות לרופא שיניים?

אם אתה חווה אחד מהתסמינים לעיל, חשוב לפנות לרופא שיניים בהקדם האפשרי. הם יוכלו לקבוע את הגורם לכאב השיניים שלך ולהמליץ על מהלך הטיפול הטוב ביותר. במקרים מסוימים, ייתכן שלא יהיה צורך באנטיביוטיקה וניתן להשתמש בטיפולים אחרים (כגון מילוי או טיפול שורש) כדי להקל על הכאב.

נטילת אנטיביוטיקה נגד כאב שיניים היא לרוב דרך פעולה טובה להקלה על הכאב שלך ולנקות את הזיהום. עם זאת, חשוב לפנות לרופא שיניים כדי שיוכל לקבוע את הסיבה לכאב השיניים שלך ולהמליץ על הטיפול הטוב ביותר.

ברשת מרפאות השיניים של ד"ר בוחניק ממליצים על נטילת אנטיביוטיקה במקרים בהם הזיהום אינו מאפשר טיפול לניקוי האבנית והעששת, וכן במקרים בהם יש חשש שהזיהום יגרום לידי מחלות פנימיות קשות יותר.

כאבי שיניים הם רק סימפטום וצריכים לטפל בבעיה

כדי להבטיח שזה לא יהפוך לזיהום חמור יותר. אם כאב השיניים נובע ממורסה בשן, למשל, רופא השיניים ינקה את האזור הנגוע ויכניס אותך לטיפול אנטיביוטיקה.

אם שיני הבינה שלך נכנסות וגורמות לכאב, ייתכן שרופא השיניים שלך ירצה להסיר אותן. שוב, זה כדי למנוע מזיהום חמור יותר להתפתח.

אם כאב השיניים שלך נגרם משחיקת שיניים בלילה, רופא השיניים שלך עשוי להמליץ לך ללבוש מגן פה כדי למנוע נזק נוסף.

בקיצור, חשוב לפנות לרופא שיניים ברגע שאתה חווה אי נוחות כלשהי בפה כדי שיוכל לקבוע את הסיבה ולהמליץ על מהלך הטיפול הטוב ביותר. זה עשוי לכלול אנטיביוטיקה או לא.

סטטיסטיקה של דלקת חניכיים

איגוד השיניים האמריקני (ADA) מדווח שלמעלה ממחצית מהאמריקאים בני 30 ומעלה יש צורה כלשהי של מחלת חניכיים, הכוללת דלקת חניכיים. ה-ADA גם מציין כי נשים נוטות יותר לפתח דלקת חניכיים מאשר גברים, וכי המצב הופך שכיח יותר עם הגיל.

במקומות אחרים בעולם מתואר שיותר 75% מכלל האוכלוסיה סובלים מדלקת חניכיים כזו או אחרת ברמות שונות. דלקת חניכיים יכולה להוביל למחלת חניכיים,לנסיגת חניכיים ואף לנשירת השיניים, והיא אכן הגורם מספר 1 שמביא לתופעה של נשירת שיניים במבוגרים מעל גיל 40 (לא כל כך מבוגרים). אמנם, דלקת חניכיים היא מחלה 'שקטה' שלא שמים לב לקיומה, עד לרגע שבו היא כבר גדלה מאד. אם אתם סובלים מכאב שיניים, זה אומר שתקופה ארוכה מאד (כמה שנים) שדלקת החניכיים או העששת נמצאות בתוך חלל הפה שלכם, והם כבר הגיע להצטברות כזו גבוהה עד שהם נוגעות בחוטי העצבים שנמאים בחלקים הפנימים של השיניים והחניכיים. מה שאומר שאתם צריכים להתקשר למרפאת השיניים של ד"ר בוחניק בזריזות וללא התמהמהות מיותרת.

דלקת חניכיים היא סוג של מחלת חניכיים המאופיינת בדלקת של החניכיים. זה נגרם לרוב על ידי פלאק, שהוא הצטברות של חיידקים על השיניים. אם אינה מטופלת, דלקת חניכיים עלולה להוביל לצורות חמורות יותר של מחלת חניכיים ונסיגת חניכיים.

אמנם אין תרופה לדלקת חניכיים, אך ניתן לשלוט בה עם היגיינת פה נכונה וביקורי שיניים קבועים. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך באנטיביוטיקה כדי לסייע בניקוי הזיהום.

אם אתה חווה סימפטומים כלשהם של דלקת חניכיים או מחלת חניכיים, חשוב לפנות לרופא שיניים כדי שיוכל לקבוע את מהלך הטיפול הטוב ביותר. זה עשוי לכלול אנטיביוטיקה או לא.

מהן תופעות הלוואי של אנטיביוטיקה?

תופעות הלוואי השכיחות ביותר של אנטיביוטיקה הן שלשולים, בחילות והקאות. אלה בדרך כלל קלים וחולפים מעצמם תוך מספר ימים.

תופעות לוואי חמורות יותר הן נדירות, אך יכולות לכלול:

 • -תגובות אלרגיות (פריחה, כוורות, גירוד, קשיי נשימה)
 • – קוליטיס קלוסטרידיום דיפיציל (מצב שעלול לסכן חיים הנגרם על ידי צמיחת יתר של חיידקים במעיים)
 • -נזק לכליות
 • -זיהומים פטרייתיים

אם אתה נתקל באחת מתופעות הלוואי הללו, חשוב לפנות לרופא מיד.

כמו כן, חשוב ליטול את כל האנטיביוטיקה שנקבעה על ידי הרופא שלך, גם אם אתה מתחיל להרגיש טוב יותר לאחר מספר ימים. כשלוקחים אנטביוטיקה רק בחלק מן הימים, החיידקים אינם מתים, אלא אדרבה מפתחים חסינות מפני האנטביוטיקה, שיכולים להגיע למציאות מסוכנת עבור המטופל.

טיפולים בדלקת חניכיים:

הפעולה הראשונה של הטיפול בדלקת חניכיים הוא שיפור היגיינת הפה שלך. המשמעות היא צחצוח שיניים יעיל פעמיים ביום למשך 2 דקות,  שימוש בחוט דנטלי מדי יום ושימוש במי פה אנטיבקטריאלי.

אם אמצעים אלה אינם משפרים את מצב החניכיים שלך, רופא השיניים שלך עשוי להמליץ על ניקוי מקצועי. זה כולל אבנית והקצעת שורשים , שהם ניקוי עמוק של השיניים והחניכיים.

במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך באנטיביוטיקה כדי לנקות את הזיהום. אלה ניתנים בדרך כלל כמי פה, ג'ל או גלולה.

טיפול תרופתי לבעיות חניכיים ושיניים

ישנם מספר סוגים שונים של תרופות שניתן להשתמש בהן לטיפול בבעיות חניכיים ושיניים. אלו כוללים:

 • -אנטיביוטיקה: משמשת להרוג חיידקים ולניקוי זיהומים.
 • -תרופות אנטי דלקתיות: משמשות להפחתת נפיחות וכאב.
 • -כלורהקסידין: שטיפת פה מחטאת המשמשת להרוג חיידקים ולעזור לשלוט בפלאק.
 • -קורטיקוסטרואידים: משמשים להפחתת דלקת.
 • – טכנולוגיית ננו -אמולסיה : סוג חדש של מי פה שנבדק על יכולתו להרוג חיידקים ולהפחית דלקות.

רופא השיניים שלך יוכל להמליץ על סוג התרופה הטוב ביותר עבור המצב הספציפי שלך.

האם יש להשתמש באנטיביוטיקה לדלקת חניכיים?

השימוש באנטיביוטיקה לדלקת חניכיים שנוי במחלוקת. חלק מרופאי השיניים מאמינים שהם מיותרים ועלולים לגרום ליותר נזק מתועלת. אחרים מאמינים שהם עשויים להיות נחוצים במקרים מסוימים כדי לסייע בניקוי הזיהום, כיון שהשימוש באנטיביוטיקה לדלקת חניכיים יכול לעזור לנקות את הזיהום ולשפר את מצב החניכיים.

 

אם יש לך דלקת חניכיים, חשוב לפנות לרופא שיניים כדי שיוכל לקבוע את מהלך הטיפול הטוב ביותר. זה עשוי לכלול אנטיביוטיקה או לא.

מהן הסכנות בשימוש באנטיביוטיקה לדלקת חניכיים?

שימוש יתר באנטיביוטיקה עלול להוביל לעמידות לאנטיביוטיקה, כלומר כאשר חיידקים הופכים עמידים להשפעות האנטיביוטיקה. זה יכול להקשות על הטיפול בזיהומים בעתיד. מסיבה זו יש להשתמש באנטיוביטקה, רק במקרים מיוחדים ונחוצים, ורק בהמלצת רופא מוסמך.

איזה סוג של אנטיביוטיקה כדאי ליטול במקרה של כאבי חניכיים ושיניים?

ישנם מספר סוגים שונים של אנטיביוטיקה שניתן להשתמש בהם לטיפול בבעיות חניכיים ושיניים. אלו כוללים:

 • -פניצילין: אנטיביוטיקה נפוצה שיעילה נגד מגוון רחב של חיידקים.
 • -אמוקסיצילין: גרסה חזקה יותר של פניצילין יעילה נגד מגוון רחב יותר של חיידקים.
 • -קלינדמיצין: אנטיביוטיקה יעילה נגד מגוון רחב של חיידקים.
 • -אריתרומיצין: אנטיביוטיקה יעילה נגד מגוון רחב של חיידקים.

 

רופא השיניים שלך יוכל להמליץ על סוג האנטיביוטיקה הטוב ביותר עבור המצב הספציפי שלך.

האם יש צורך בטיפול שיניים לאחר נטילת אנטיביוטיקה?

אין תשובה חד משמעית לשאלה זו. זה תלוי בחומרת הזיהום שלך ובאנטיביוטיקה הספציפית שאתה לוקח. רופא השיניים שלך יוכל לייעץ לך אם יש צורך בטיפול שיניים או לא. באופן כללי נוכל לומר שאנטביוטיקה מסייעת להורדת הדלקת, אך איננה מסייעת להסרת הגורם לדלקת – כלומר הפלאק, העששת או האבנית, בשביל להוסיר את אלו מחלל הפה – יש צורך בטיפול פיזי של רופא השיניים.

מה עלי לעשות אם יש לי תגובה אלרגית לאנטיביוטיקה?

אם יש לך תגובה אלרגית לאנטיביוטיקה, עליך להפסיק ליטול את התרופה ולפנות מיד לרופא שיניים או לרופא. תגובות אלרגיות יכולות לנוע בין קלות (כגון פריחה) לחמורות (כגון קשיי נשימה).

האם יש חלופות טבעיות לאנטיביוטיקה?

ישנן מספר חלופות טבעיות לאנטיביוטיקה שיכולות לשמש לטיפול בבעיות חניכיים ושיניים, אולם מהירות פעולתם ואמינותם נותרה בספק אצל רופאים רבים. אלו כוללים:

 • -שמן קוקוס: חומר אנטיבקטריאלי טבעי שיכול לעזור להרוג חיידקים ולהפחית דלקת.
 • -שמן עץ התה: חומר חיטוי טבעי שיכול לעזור להרוג חיידקים ולהפחית דלקת.
 • -דבש מנוקה: חומר אנטיבקטריאלי טבעי שיכול לעזור להרוג חיידקים ולקדם ריפוי.

רופא השיניים שלך יוכל לייעץ לך על מהלך הטיפול הטוב ביותר עבור המצב הספציפי שלך.

מי מוסמך לרשום אנטיביוטיקה לטיפול בכאבי שיניים?

רק רופא שיניים או רופא מוסמך לרשום אנטיביוטיקה לטיפול בכאבי שיניים. לעולם אל תנסה לקחת תרופה עצמית עם אנטיביוטיקה. פעולה זו עלולה להחמיר את מצבך ולסכן את בריאותך.

האם מותר ליטול אנטיביוטיקה בהריון או לאנשים עם בעיות לחץ דם?

תמיד צריך להתייעץ עם רופא השיניים או הרופא שלך לפני נטילת כל תרופה, כולל אנטיביוטיקה, במהלך ההריון. נטילת אנטיביוטיקה בהריון עלולה לסכן את תינוקך.

אנשים עם בעיות לחץ דם צריכים גם להתייעץ עם רופא השיניים או הרופא שלהם לפני נטילת אנטיביוטיקה. אנטיביוטיקה מסויימת יכולה להעלות את לחץ הדם, מה שעלול להחמיר בעיות בריאותיות קיימות.

מסקנות והמלצות

אם יש לך כאבי חניכיים או שיניים, חשוב לפנות לרופא שיניים כדי שיוכל לקבוע את מהלך הטיפול הטוב ביותר. זה עשוי לכלול אנטיביוטיקה או לא. רק רופא שיניים או רופא מוסמך לרשום אנטיביוטיקה. לעולם אל תנסה לעשות תרופה עצמית עם אנטיביוטיקה. פעולה זו עלולה להחמיר את מצבך ולסכן את בריאותך. אם יש לך תגובה אלרגית לאנטיביוטיקה, עליך להפסיק ליטול את התרופה ולפנות מיד לרופא שיניים או לרופא. תגובות אלרגיות יכולות לנוע בין קלות (כגון פריחה) לחמורות (כגון קשיי נשימה). אנשים עם בעיות לחץ דם צריכים גם להתייעץ עם רופא השיניים או הרופא שלהם לפני נטילת אנטיביוטיקה. אנטיביוטיקה מסויימת יכולה להעלות את לחץ הדם, מה שעלול להחמיר בעיות בריאותיות קיימות.

 

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

שתפו:

מה אתם חושבים עלינו?

ברצוני להודות לצוות המרפאה של מרפאת שיניים ד"ר בוכניק על השרות המעולה החל מפנינה כהן על ההסבר על הטיפול שיטות הרגעה זה בהחלט עזר ד"ר סימון המדהים על הטיפול שגרם לי לחייך ובחלט העלה לי את הביטחון העצמי ראוי לציין כי נורא חששתי מרופא שיניים שנמנעתי מלהגיע לטיפולים בגלל הפחד.בזכות הצוות המדהים עברתי את הטיפולים ללא פחד ממליצה בחום על המרפאה הזו

פוסטים אחרונים

השתלת שיניים לפני ואחרי

לא מעט מטופלים שבאים לעשות השתלת שיניים שואלים: מה לגבי התהליך? אילו שינויים מתרחשים בפה לאחר ניתוח השתלת שיניים? כמה זמן לוקח להכל להחלים כמו

פלטה שקופה

פלטות שקופות הן סוג של פלטות שיניים העשויות מחומרים שקופים או בצבע שן. הם פחות גלויים מאשר פלטות מתכת מסורתיות ולכן אסתטיות יותר. עם זאת,

פלטה לשיניים

פלטות שיניים הן סוג של טיפול יישור שיניים המשמש לתיקון יישור השיניים. הפלטה עשויה בדרך כלל ממתכת, המוצמדת לקדמת השיניים, ומחוט שמשחיל בין הסוגריים. החוט

רגישות לקור בשיניים

בעיה דנטלית נפוצה אחת שלא ניתן להתעלם ממנה בקלות היא רגישות לקור בשיניים. זה יכול להיגרם ממספר גורמים, כולל נסיגת חניכיים, עששת וסדקים באמייל. למרות

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)


ליאת כהן
הגעתי למרפאת שיניים בפתח תקווה, מתוסכלת ממצבי וחוששת מהבאות… שם קיבל אותי ד"ר בוחניק בחיוך מאיר ובסבלנות. תוך מספר דקות הוא פתר לי את הבעיה שהציקה לי כ"כ והחזיר לי את החיוך לפנים – פשוטו כמשמעו :) תודה לצוות הנפלא ולד"ר בוחניק על הטיפול.שרית אברג'ל
רוצה להודות על הטיפול המעולה אותו קיבלתי במרפאתכם בפתח תקווה. נשברה לי שן באמצע היום, קיבלה אותי שולי מנהלת המרפאה ללא תיאום מראש הרגיעה אותי ונתנה לי להבין כי אני בידיים טובות. על אף החשש הגדול מרופא שיניים טיפלה בי ד”ר גל בעדינות ובסבלנות. השהות במרפאה היפה היה נעים וטוב ועל כך תודה הן לשולי והן לד״ר גל הנהדרות.עידן פאניאן
הייתי מטופל בסניף אשדוד ורציתי להוקיר תודה רבה מכל הלב לד"ר ג'ודית שנתנה לי שירות אדיב ומקצועי והובילה אותי משיניים עקומות לשיניים ישרות ואסתטיות. ובסכותה אני קם כל בוקר בהרגשה מדהימה
ותיקים ונהנים מועדון צרכנות לאזרחים ותיקים
הפניקס
דויד שילד ביטוח רפואי בין לאומי
מנורה מבטחים
קבוצת מגדל
הראל
חבר זה הכל בשבילך

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

מתוך הבלוג שלנו

השתלת שיניים לפני ואחרי

לא מעט מטופלים שבאים לעשות השתלת שיניים שואלים: מה לגבי התהליך? אילו שינויים מתרחשים בפה לאחר ניתוח השתלת שיניים? כמה זמן לוקח להכל להחלים כמו

קרא עוד »

פלטה שקופה

פלטות שקופות הן סוג של פלטות שיניים העשויות מחומרים שקופים או בצבע שן. הם פחות גלויים מאשר פלטות מתכת מסורתיות ולכן אסתטיות יותר. עם זאת,

קרא עוד »

פלטה לשיניים

פלטות שיניים הן סוג של טיפול יישור שיניים המשמש לתיקון יישור השיניים. הפלטה עשויה בדרך כלל ממתכת, המוצמדת לקדמת השיניים, ומחוט שמשחיל בין הסוגריים. החוט

קרא עוד »

רגישות לקור בשיניים

בעיה דנטלית נפוצה אחת שלא ניתן להתעלם ממנה בקלות היא רגישות לקור בשיניים. זה יכול להיגרם ממספר גורמים, כולל נסיגת חניכיים, עששת וסדקים באמייל. למרות

קרא עוד »

כאב לאחר טיפול שורש

כאשר רוב האנשים חושבים על טיפול שורש, הם מדמיינים הליך כואב ומפחיד. ולמרות שזה נכון שהתהליך יכול להיות לא נוח, רובם המכריע של החולים שעוברים

קרא עוד »

מחיר שיננית

שיננית הן קו החזית של טיפול הפה, המעניקות שירותי מניעה וחינוך המסייעים למטופלים לשמור על בריאות השיניים והחניכיים. הם עובדים במגוון מסגרות, כולל משרדי שיניים,

קרא עוד »

פלואוריד אצל שיננית

הנחת פלואוריד על השיניים על ידי שיננית – 5 – דברים שלא ידעתם היגיינת שיניים חשובה מסיבות רבות. זה עוזר למנוע עששת, מחלות חניכיים וריח

קרא עוד »

הראל ביטוחי שיניים

אם יש לכם ביטוח שיניים של חברת הביטוח הראל, אתם זכאים לקבל טיפול שיניים איכותי, במרפאות פרטיות ברחבי הארץ. אמנם, לא כל מרפאת שיניים ורופא

קרא עוד »

רופאי שיניים הפניקס

ביטוח שיניים הוא סוג של ביטוח שמשלם חלק מהעלויות הכרוכות בטיפול שיניים, או את כולן. תנאי הכיסוי יכולים להשתנות מאוד מפוליסה לפוליסה, וחשוב להבין מה

קרא עוד »

ביטוח שיניים איילון 

ביטוח שיניים בישראל הוא מערכת בה אנשים יכולים לקבל תעריפים מוזלים על טיפולי שיניים בזכות תשלום חודשי קבוע שהם משלמים ובהתאם להסכם, הפרמיה, שלהם עם

קרא עוד »

שיניים תותבות בגיל צעיר

כאשר רוב האנשים חושבים על שיניים תותבות, הם מדמיינים מטופלים מבוגרים עם שיניים חסרות. עם זאת, האם ידעת שתותבות אינן מיועדות רק לקשישים? למעשה, ישנן

קרא עוד »

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

small_c_popup.png

לא שווה לעזוב מבלי לקבל את ההטבה הזאת

בדיקת רופא, צילומי נשך וצילום פנורמי - חינם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

דילוג לתוכן