מהו 'כתר'?

כתר הינו ציפוי שרופא השיניים שם על גבי השן.

מתי משתמשים בכתר?

בעיקרון ישנם שתי אפשרויות כלליות שבהם צריך להשתמש ב'כתר' על השן שלנו:

  1. כשהשן פגועה – הסיבות לכך יכולות להיות שונות ומגוונות (דלקת בחינכיים, עששת, טיפול מורכב בשיניים, טיפולי שיקום הפה ועוד). העיקרון הוא פשוט: אם נשקפת איזו סכנה לשלמות השן, שבמצב הנוכחי היא חלשה או שבירה – יש צורך בכתר לציפוי השן, ועל ידי כך לשמור על שלמותה.
  2. לצורך אסתטי – על פי רוב מדובר בשיניים הקדמיות, שמסיבות שונות אינן נראות לבנות בגוון שהיינו חפצים. כמובן שלפני ה'כתר' ננסה לתקן את מראה השן בצורה פשוטה וישירה יותר.

ממה עשוי הכתר?

בעבר היו רופאי השיניים עושים כתר מזהב, שמחזיק מעמד לזמן רב כנודע. לאחר מכן עברו לכתר מחרסינה המעורבת בסוגי מתכות שונים. עם השנים גילו הכתר מחרסינה אינו אסתטי מספיק, ועברו לומר אחר ייעודי הנקרא זירקוניה, שהיא תערובת כימית המבוססת על צורן (, Zirconium dioxide ZrO2,) ומותאמת במיוחד לצרכים דנטליים.

האם זה כואב?

בעיקרון הכתר עצמו וההלבשה לו אינה כואבת כיון שאינה נוגעת במערכת העצבים הנמצאת בחלל הפה. אולם, פעמים רבות, הכתר הינו הפעולה האחרונה שנעשית לאחר טיפול שורש. במקרה כזה, יהיה צורך לקבע את מבנה הכתר לתוך השן והחניכיים, פעולה זו הנעשית הקידוח יש בה מן הכאב, אלא שעל פי רוב מגיעה ממילא בסיום התהליך של טיפול השורש, שנעשה הרדמה, וממילא לא מורגש כאב כל כך.

איך עושים כתר?

כיון שמדובר על תוספת קבועה לפה שלנו, ישנו צורך בהליך עם כמה שלבים:

  1. ביצוע המבנה – הכוונה ליצירת מבנה עם יתד קטנה שתייצב את הכתר על גבי החניכיים. בכתר זירוקנה אין צורך בביצוע של מבנה כזה.
  2. השחזת השן – רופא השיניים משחיז את השן בעדינות בצורה מדויקת על מנת להתאים לה את הכתר
  3. כתר זמני – רופא השיניים שם כתר זמני על גבי השן. הכתר הוא רק זמני, כשמו כן הוא.
  4. מטבעים – רופא השינים לקוח 'מטבע' הכוונה מידות מדויקת של הכתר העתידי, וזאת נעשה על ידי חומר סיליקון שנותן דגם מדויק של השיניים של המטופל, או באופן ממוחשב על ידי מכונת צילום מקצועית ייעודית לעניין זה.
  5. הכתר הסופי – במעבדה מכינים את הכתר בצורה מדויקת, הרופא והמטופל בוחרים יחד את הגוון המתאים ביותר לשן. וכשהוא מגיע מהמעבדה – הוא יחובר לפה של המטופל כראוי.

מה מיוחד בכתר זירוקונה?

יופי ואסתטיקה – כתר זירוקוניה הינו עשוי מחור כימי ייחודי וייעודי לצרכים דנטליים. מסיבה זו ניתן להתאים אותו בורה מושלמת לגוון השיניים השכנות של השן שצריכה כתר. ההתאמה יכולה להיות מדויקת, לא רק מצד הגוון, אלא מצד הגודל והצורה, עד שקה מאד להבחין בין הכתר לשן הרגילה הסמוכה אליו. כיון שכתר הזירוקניה לא עשוי ממתכת, ואף לא מכיל מתכת, לכן אין השתקפות אפורה בקו החניכיים, כפי שמתרחש כעבור שנים לאחר שעושים כתר מחרסינה או מתכת.

עמידות – כתרי הזירוקוניה, יאנם עשוים מתערובת של חומרי גלם, שהרכבתם הלא טבעית עלולה גם להביא לפירוקים עם השנים. אלא כתר זירוקוניה עשוי ממינראל טבעי, שידוע בעמידותו וחוזקו הרבה. כיון שהחומר עשוי מקשה אחת, הינו בעל שרידות גבוהה מאד, ועם חשש קלוש עד אפסי לפירוק או בלאי עם השנים. חשוב לזכור שכתר הינו השקעה לטווח ארוך, של שנים רבות, לפעמים עשרות שנים – מה שמחייב אותנו לחשוב לטווח ארוך, ולחפש את החומר האיכותי ביותר, שגם בעוד עשרים שנה – ייראה ויהיה במצב מצוין כמו היום. והחכם עיניו בראשו, לראות סוף דבר מראשיתו.

הזירוקניה הינו החומר שמתמשים בו בתעשיית היהלומים, וטבעו היא להיות עמיד בצורה ציוחדת במינה. מסיבה זו, אנשים שסובלים מחריקת שיניים, עלולים להרוס לעצמם את הכתר העשוי ממתכת או חרסינה, שהעמידות שלה פחות איכותית מכתרי הזריקוניה. ואילו כתרי הזיריקוניה – עמידים בצורה שלמה ומושלמת, גם לחריקות שיניים דחופות ולאתגרים נוספים.

 

חיים ארוכים או אורך חיים:

כתר הזריקוניה יכול להחזיק מעמד במשך כ15 שנה לפחות. כיון שהוא עשוי מחומר עיוכתי בעל עמידות וחוזק גבוהים מאד כנזכר לעיל. אמנם, חשוב לדעת שאריכות החיים של הכתר בפה שלנו – תלוי לגמרי בשמירה על נקיון הפה ועל צחצוח שיניים איכותי קבוע פעמיים ביום, וביקור דו שנתי אצל שיננית ואצל רופא שיניים לביקורת שגרתית. כמובן שפעולות לשמירה על בריאות הפה נכונה לכל אדם, אך למי שי לו כתר בפיו, נקיון הפה ומצבו התקני הינו תנאי לכך שהכתר יוכל להישאר לאורך זמן ימים ושנים. הדלקות השונות והפגיעה בחלל הפה הנגרמת בעבקות הזנחה של טיפול רציף ושמירה על בריאת השן – היא הגורמת לכתר להתנתק ממקומו או לנזקים אחרים.

התאמה ביולוגית – החומר שממנו עשוי כתר הזריקוניה הינו בעל יכולת התאמה גבוהה להתחבר לרקמות הטבעיות של החניכיים.

פחות דלקות – בניגוד לכתר חרסינה העשוי ממתכת המצופה חרסינה, כתר הזירוקניה עשוי מחור אחד ואחיד. המשמעות של עניין זה לבריאות הפה שלנו הוא עצום, והיא הגורמת לכך שכמעט ואין הצטברות של חיידקים בחניכיים בעקבות הכתר.

ריח טוב – כיון שכתר הזירוקנה עשוי מחומר אחד העשוי ממקשה אחת, אין מקום לשאריות מזון להיאסף עליו, ולחיידקים להיערם סביבות ובעקבות הלכלוך. ומכיון שכך, ממילא חלל הפה נשאר נקי יותר, ומריח בריח טוב יותר.

כל מקום בפה – מכיון שהכתר הזירוקוניה הינו כל כך דומה למראה השן האמיתי, אין שום בעיה לשים אותו גם באזור האסתטי של הפה, כלומר על גבי השיניים הקדמיות. המראה ששלו כל כך טבעי, עד שלא ניכר כלל שיש כתר על השן.

מחיר – המחיר של כתר זירוקוניה הינו משקף את המעלות הגדלות שיש בו והאיכות שלו. מסיבה זו המחיר של כתר זירוקוני הינו גבוהה יותר ממחיר כתר חרסינה פשוט. אך גם התועלת בהתאם. על הכתר בשיניים שלנו ניתן לומר: "אני לא עשיר מספיק כדי לעשות בזול" החלופה האפשירת לכתר מזריקונה, הינו כתר ממתכת או מחרסינה, שאת רוב המעלות שמנינו לפניכם אין לו. הסכנה הגדולה בכתרי חרסינה ומתכת, היא שברבות השנים הכתרים הללו פשוט יתחילו להתפרק ולהשיל חומרים לתוך הלסת והחניכיים – מה שיגרום לדלקת חניכיים חריפה. מסיבה זאת, לא מומלץ להתפשר על כתר שאינו כתר זירוקניה.

היכן לעשות את הכתר?

חשוב מאד לדעת שבעניינים כאלו נוגעים לפעולות דנטליות שיישארו למשך שנים רבות בפה שלכם, יש לבחור בחירה מושכלת ונכונה, מיהו רופא השיניים שיעשה כתר ומהי המרפאה בה הפעולה הדנטלית הזו תיעשה.

ברשת מרפאות שיניים של ד"ר בוחניק, ישנם מרפאות שיניים חדישות בפריסה ארצית. עם המכשור האיכותי והחדשני ביותר, במרפאות מעוצבות ונעימות, המאפשרות חוויה חיובית ורגועה של טיפול בשיניים שלנו. הרופאים והמומחים שלנו הינם בעלי נסיון רב בתחומם, מהשורה הראשונה של טובי הרופאים בארץ. במרפאות רשת השיניים של ד"ר בוחניק תקבלו שירות מקצועי, אמין, ואנושי.

כך שאם אתם זקוקים לכתר, או לכל טיפול רפואי אחר בשיניים או בחלל הפה שלכם – צרו קשר ותגיעו למרפאת השיניים של ד"ר בוחניק הנמצאת בסמוך למקום מגוריכם, והתנו גם אתם משירות מקצועי אדיב ואמין לכל אורך הדרך, עד לחיוך המושלם.

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

שתפו:

מה אתם חושבים עלינו?

ברצוני להודות לצוות המרפאה של מרפאת שיניים ד"ר בוכניק על השרות המעולה החל מפנינה כהן על ההסבר על הטיפול שיטות הרגעה זה בהחלט עזר ד"ר סימון המדהים על הטיפול שגרם לי לחייך ובחלט העלה לי את הביטחון העצמי ראוי לציין כי נורא חששתי מרופא שיניים שנמנעתי מלהגיע לטיפולים בגלל הפחד.בזכות הצוות המדהים עברתי את הטיפולים ללא פחד ממליצה בחום על המרפאה הזו

פוסטים אחרונים

השתלת שיניים בזאלית – חסרונות

השתלת שיניים בזאלית היא שיטה חדשנית להשתלת שיניים המאפשרת לשקם לסתות עם מחסור משמעותי בעצם. השיטה מבוססת על שתלים ייעודיים בצורת דיסק, המוחדרים לעצם הבזאלית,

רופא שיניים לילדים

בריאות השיניים של ילדים היא חשובה ביותר. שיניים בריאות הן חיוניות לתפקוד תקין של מערכת העיכול, הדיבור והאכילה. בנוסף, שיניים בריאות תורמות לביטחון העצמי של

חניכיים נפוחות: גורמים, תסמינים וטיפול

חניכיים נפוחות הן תופעה שכיחה יחסית, שיכולה להיגרם ממגוון גורמים. ברוב המקרים, נפיחות בחניכיים היא סימן לדלקת חניכיים, מצב שבו החניכיים נדלקות כתוצאה מהצטברות של

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)


ליאת כהן
הגעתי למרפאת שיניים בפתח תקווה, מתוסכלת ממצבי וחוששת מהבאות… שם קיבל אותי ד"ר בוחניק בחיוך מאיר ובסבלנות. תוך מספר דקות הוא פתר לי את הבעיה שהציקה לי כ"כ והחזיר לי את החיוך לפנים – פשוטו כמשמעו :) תודה לצוות הנפלא ולד"ר בוחניק על הטיפול.שרית אברג'ל
רוצה להודות על הטיפול המעולה אותו קיבלתי במרפאתכם בפתח תקווה. נשברה לי שן באמצע היום, קיבלה אותי שולי מנהלת המרפאה ללא תיאום מראש הרגיעה אותי ונתנה לי להבין כי אני בידיים טובות. על אף החשש הגדול מרופא שיניים טיפלה בי ד”ר גל בעדינות ובסבלנות. השהות במרפאה היפה היה נעים וטוב ועל כך תודה הן לשולי והן לד״ר גל הנהדרות.עידן פאניאן
הייתי מטופל בסניף אשדוד ורציתי להוקיר תודה רבה מכל הלב לד"ר ג'ודית שנתנה לי שירות אדיב ומקצועי והובילה אותי משיניים עקומות לשיניים ישרות ואסתטיות. ובסכותה אני קם כל בוקר בהרגשה מדהימה
ותיקים ונהנים מועדון צרכנות לאזרחים ותיקים
הפניקס
דויד שילד ביטוח רפואי בין לאומי
מנורה מבטחים
קבוצת מגדל
הראל
חבר זה הכל בשבילך

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

מתוך הבלוג שלנו

רופא שיניים לילדים

בריאות השיניים של ילדים היא חשובה ביותר. שיניים בריאות הן חיוניות לתפקוד תקין של מערכת העיכול, הדיבור והאכילה. בנוסף, שיניים בריאות תורמות לביטחון העצמי של

קרא עוד »

מרפאת שיניים באשקלון

אשקלון היא עיר חוף גדולה בישראל, עם אוכלוסייה של למעלה מ-150,000 תושבים. העיר מציעה מגוון רחב של שירותים, כולל מרפאות שיניים. אחת המרפאות הפופולריות באשקלון

קרא עוד »

רופאי שיניים באשקלון

אשקלון היא עיר גדולה הממוקמת בדרום הארץ, עם אוכלוסייה של כ-200,000 תושבים. כמו בכל עיר גדולה, גם באשקלון ישנם מגוון רופאי שיניים המציעים מגוון שירותי

קרא עוד »

רופא שיניים חירום

כאב שיניים הוא אחד הכאבים החזקים ביותר שאדם יכול לחוות. כאב זה יכול להופיע פתאום, ללא אזהרה מוקדמת, ולהיות בלתי נסבל. במקרים מסוימים, כאב שיניים

קרא עוד »

איך להקל על כאבי שיניים

כאבי שיניים הם אחד הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר בעולם. הם יכולים להיות מופעלים על ידי מגוון גורמים, כולל עששת, מחלת חניכיים, פציעה ועוד. כאבי שיניים

קרא עוד »
WhatsApp

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

small_c_popup.png

לא שווה לעזוב מבלי לקבל את ההטבה הזאת

בדיקת רופא, צילומי נשך וצילום פנורמי - חינם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

דילוג לתוכן