שיניים עקומות, שאינן מיושרות הן תופעה שכיחה ונפוצה מאוד, הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים. לא תמיד יהיה צורך ביישור שינים עקומות, מכיוון שהדבר תלוי בחומרת העקמומיות ובדרישת המטופל. עם זאת, אם אינכם מרוצים מאיך שהשיניים נראות, או אם הן גורמות לבעיות בריאות אחרות ומשפיעות על צורת הדיבור או מבנה הפנים, כדאי כן יהיה לטפל בהן ולנסות ליישר אותן.

יש לקחת בחשבון כי חלק מהטיפולים הללו, אשר מיועדים ליישור שיניים, יידרשו סבלנות ואורך רוח עד לקבלת התוצאה הרצויה ועלולים לקחת אף מספר שנים. כדאי בכל מקרה לקבל את כלל המידע הנוגע לגורמים ולהשפעות השונות של שיניים עקומות. 

מה הם הגורמים המובילים לשיניים עקומות?

גם שיני חלב וגם שיניים קבועות יכולות לגדול באופן עקום או לשנות את צורתן. ישנן מספר בעיות המשפיעות על שיני החלב כמו גם על השיניים הקבועות. ננסה לעשות סדר בגורמים אלה:

 •  שיני חלב עלולות לגדול באופן עקום כאשר גודלן אינו מסונכרן עם גודל הלסת והחניכיים. התזונה המודרנית מכתיבה במקרים רבים צריכה ואכילה של מזון רך ומעובד אשר דורשים פחות לעיסה מהמזונות שאכלו אבותינו המוקדמים. שינוי זה גרם באופן אבולוציוני ללסתות קטנות יותר, כך שמדענים מאמינים שהלסת המפותחת והקטנה יותר שלנו עלולה להוביל לשיניים צפופות ועקומות יותר.
 •  הרגלים הנמשכים פרקי זמן ארוכים כמו מציצת מוצץ או אגודל, שימוש בבקבוק ודחיפת הלשון מהפה, עלולים לגרום לשיני החלב להידחף החוצה או להתעקם. הרגלים אלה אשר הינם התנהגויות חוזרות ונשנות משפיעים על השרירים ותפקודי הפה והפנים. 
 • תורשה וגנטיקה עלולים להיות משמעותיים ולמעשה להכתיב את צורת השיניים העתידית של הילד- אם לאחד מההורים או לשניהם היו שיניים צפופות או עקומות, ייתכן שהוא יוריש זאת לילדיו, כמו גם את צורת המנשך הדומיננטי.
 • טראומה לפה או עששת הגורמת לשן חלב אחת או יותר ליפול מוקדם מהצפוי באופן טבעי, עלולה לגרום לשיניים הקבועות שאחריהן לצמוח באופן עקום. מכה בפנים או בפה עלולה להפיל את השיניים, וכתוצאה מכך תגדל שן עקומה אחת או יותר.
 • בעיות לסת – השיניים העליונות נועדו להתאים ולהיות מעל השיניים התחתונות, כאשר הן משתלבות זו בזו ולמעשה יוצרות מנשך ישר וסימטרי. כאשר המנשך אינו תקין, יווצר מצב של מנשך יתר או תת מנשך (הידוע בכינוי "לסת הפוכה"). כך עלולים להיווצר מצבים בהם השיניים הקדמיות העליונות בולטות החוצה יותר מהשיניים הקדמיות התחתונות, או מצב הפוך בו השיניים הקדמיות התחתונות בולטות יותר מהשיניים הקדמיות העליונות. מצבים אלה עלולים לגרום לגדילת שיניים עקומות או להפיכתן לעקומות עם הזמן, עקב הלחצים הלא תקינים המופעלים עליהן. 
 • טיפול שיניים לקוי – כאשר לא מקפידים על בדיקת שיניים לפחות פעם אחת בשנה על ידי רופא שיניים, בעיות כמו מחלות חניכיים וחורים, שאינן מטופלות בזמן עלולות להוביל בסופו של דבר לשיניים עקומות ובעיות שיניים אחרות.
 • תזונה לקויה – תזונה לקויה, במיוחד אצל ילדים, עלולה להוביל לעששת והתפתחות דנטלית לקויה, שהינם בעיות פוטנציאליות לגדילת שיניים עקומות.

 

שיני חלב עקומות לא בהכרח מעידות כי גם השיניים הקבועות ייגדלו כך, אלא אם מתקיימים התנאים שגם בשיניים הקבועות יתקיימו,  כמו למשל במקרה של חוסר התאמה בין גודל השן ללסת, השיניים הקבועות עלולות לגדול צפופות ועקומות גם כן. כך או כך, לשיניים עקומות ישנה השפעה משמעותית על חיי הילד או הבוגר.

השפעותיהם של שיניים עקומות

בדרך כלל לשיניים עקומות תהיה השפעה על איכות החיים, המראה ורמת הביטחון של הילד או המבוגר. אנשים מסוימים עלולים להרגיש מודעות יתר לשיניהם העקומות, עד כדי כך שיפסיקו לחייך ואף יימנעו ממצבים חברתיים שונים. לצד הרגשת אי הנוחות הנובעת מהבעיה האסתטית, שיניים עקומות עלולות להשפיע גם תפקודים פונקציונליים. כך לדוגמה, שיניים עקומות עלולות להשפיע על היכולת ללעוס, ולגרום לכאב בכל לעיסה או אכילת מזונות קשים. ישנן עוד בעיות בריאות שונות אשר עלולות להיגרם כתוצאה ממצב לא רצוי זה:

 • מחלת חניכיים – מכיוון שקשה יותר לנקות ולצחצח שיניים עקומות, מחלת חניכיים עלולה להתפתח כתוצאה מכך. אם מחלת החניכיים תישאר לא מטופלת, היא עלולה להוביל לזיהומים חמורים יותר אשר יפגעו בסופו של דבר בעצמות ובשיניים.
 • לעיסה ועיכול – כאמור, שיניים עקומות עלולות להפריע ללעיסה תקינה, אשר עלולה להוביל לבעיות עיכול.
 • בעיות כתוצאה משחיקת שיניים – שיניים עקומות עלולות לגרום לשחיקת יתר של שאר השיניים, החניכיים ושרירי הלסת. כתוצאה מכך עלולות להופיע בעיות כמו הפרעה במפרק הטמפורמנדיבולרי וכאבי ראש כרוניים.
 • קשיי דיבור – אם השיניים לא ישרות, הן עלולות להשפיע על האופן שבו הקול יוצא ועל מנח הלשון בעת הדיבור ולגרום לבעיות בדיבור.
 • הערכה עצמית – חוסר שביעות רצון מהמראה הפיזי עלול להוביל לחוסר הערכה עצמית ולהימנעות חברתית.

האם ואיך אפשר ליישר שיניים עקומות?

ההחלטה ליישר שיניים עקומות הינה החלטה אישית. עבור רבים, מחסור בכסף או ביטוח בריאות שיניים עלול להשפיע על החלטתם לגבי יישור שיניים. בדרך כלל ההחלטה ליישור שיניים תנבע מעצם המודעות לאסתטיות כמו גם לחשש מפני בעיות פוטנציאליות עתידיות. אם החלטתם לבסוף לטפל בשיניים העקומות, תוכלו לבחור מבין מספר חלופות. רופא השיניים המומחה בתחום זה יוכל להמליץ ולכוון לגבי הפתרון המתאים ביותר עבורכם, על סמך הפרמטרים השונים שהתגלו במהלך הבדיקה הראשונית. 

האופציה הראשונה לטיפול, ברמת חומרה נמוכה יחסית, היא טיפול באמצעות פלטה. פלטה יכולה להיות מותאמת עבור אנשים בגילאים שונים, בתנאי שהשיניים והחניכיים מספיק חזקות כדי להחזיק אותו. פלטה עשויה להיות בחירה טובה במיוחד לילדים, שהחניכיים אצלם ורקמות העצם עדיין גמישות. הטיפול יכול להימשך לפרק זמן של בין שנתיים לשלוש שנים, בהתאם לסוג הפלטה הנבחרת. בדרגת חומרה מתקדמת, כאשר ישנה בעיה חמורה בנשך, יהיה צורך לשקול אופציה ניתוחית של יישור שיניים, אשר תוצאותיה יהיו מהירות ומתוכננות. 

איפה אפשר ליישר שיניים עקומות?

כדי להינות מהתוצאה הטובה ביותר האפשרית, כך שתוכלו להיות בטוחים כי הטיפול שקיבלתם הינו המקצועי והמנוסה ביותר, כדאי שתפנו למרפאות ד"ר בוחניק. מרפאתנו כוללת מומחים רבים מתחומים שונים, כך שהטיפול הינו כוללני ויכול לענות על מגוון צרכים באופן מקביל. אנו מאמינים שכאשר אתם מקבלים את מגוון התחומים תחת קורת גג אחת, התוצאה תהיה בהכרח טובה יותר, ואתם תיהנו מחיוך מושלם. עובדה זו חשובה אף יותר כאשר מדובר על שיניים עקומות, אשר בדרך כלל יובילו למגוון בעיות ויידרשו פתרונות שונים מכלל התחומים.

מעבר לכך, במרפאות ד"ר בוחניק אנו מעניקים את הטיפול הטוב, המקצועי והמתאים ביותר לכלל המטופלים. נשמח לעמוד לרשותכם בכל בעיה שמתעוררת, דרישה או צורך. תשמחו לדעת כי ההערכה הרפואית הראשונית כמו גם צילומי נשך ראשוניים יהיו בחינם. בנושא של שיניים עקומות, ביטוחים רפואיים רבים יוכלו להשתתף בעלות הטיפול, ואנו נשמח לשתף פעולה עם כלל חברות הביטוח הללו. כחלק מהחזון העומד לנגד עינינו, אנו מטפלים באמצעות החומרים, המכשירים והציוד המתקדם ביותר, כדי שלא תידרשו להתפשר על איכות התוצאה ואיכות הטיפול. 

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

שתפו:

מה אתם חושבים עלינו?

ברצוני להודות לצוות המרפאה של מרפאת שיניים ד"ר בוכניק על השרות המעולה החל מפנינה כהן על ההסבר על הטיפול שיטות הרגעה זה בהחלט עזר ד"ר סימון המדהים על הטיפול שגרם לי לחייך ובחלט העלה לי את הביטחון העצמי ראוי לציין כי נורא חששתי מרופא שיניים שנמנעתי מלהגיע לטיפולים בגלל הפחד.בזכות הצוות המדהים עברתי את הטיפולים ללא פחד ממליצה בחום על המרפאה הזו

פוסטים אחרונים

השתלת שיניים בזאלית – חסרונות

השתלת שיניים בזאלית היא שיטה חדשנית להשתלת שיניים המאפשרת לשקם לסתות עם מחסור משמעותי בעצם. השיטה מבוססת על שתלים ייעודיים בצורת דיסק, המוחדרים לעצם הבזאלית,

רופא שיניים לילדים

בריאות השיניים של ילדים היא חשובה ביותר. שיניים בריאות הן חיוניות לתפקוד תקין של מערכת העיכול, הדיבור והאכילה. בנוסף, שיניים בריאות תורמות לביטחון העצמי של

חניכיים נפוחות: גורמים, תסמינים וטיפול

חניכיים נפוחות הן תופעה שכיחה יחסית, שיכולה להיגרם ממגוון גורמים. ברוב המקרים, נפיחות בחניכיים היא סימן לדלקת חניכיים, מצב שבו החניכיים נדלקות כתוצאה מהצטברות של

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)


ליאת כהן
הגעתי למרפאת שיניים בפתח תקווה, מתוסכלת ממצבי וחוששת מהבאות… שם קיבל אותי ד"ר בוחניק בחיוך מאיר ובסבלנות. תוך מספר דקות הוא פתר לי את הבעיה שהציקה לי כ"כ והחזיר לי את החיוך לפנים – פשוטו כמשמעו :) תודה לצוות הנפלא ולד"ר בוחניק על הטיפול.שרית אברג'ל
רוצה להודות על הטיפול המעולה אותו קיבלתי במרפאתכם בפתח תקווה. נשברה לי שן באמצע היום, קיבלה אותי שולי מנהלת המרפאה ללא תיאום מראש הרגיעה אותי ונתנה לי להבין כי אני בידיים טובות. על אף החשש הגדול מרופא שיניים טיפלה בי ד”ר גל בעדינות ובסבלנות. השהות במרפאה היפה היה נעים וטוב ועל כך תודה הן לשולי והן לד״ר גל הנהדרות.עידן פאניאן
הייתי מטופל בסניף אשדוד ורציתי להוקיר תודה רבה מכל הלב לד"ר ג'ודית שנתנה לי שירות אדיב ומקצועי והובילה אותי משיניים עקומות לשיניים ישרות ואסתטיות. ובסכותה אני קם כל בוקר בהרגשה מדהימה
ותיקים ונהנים מועדון צרכנות לאזרחים ותיקים
הפניקס
דויד שילד ביטוח רפואי בין לאומי
מנורה מבטחים
קבוצת מגדל
הראל
חבר זה הכל בשבילך

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

מתוך הבלוג שלנו

רופא שיניים לילדים

בריאות השיניים של ילדים היא חשובה ביותר. שיניים בריאות הן חיוניות לתפקוד תקין של מערכת העיכול, הדיבור והאכילה. בנוסף, שיניים בריאות תורמות לביטחון העצמי של

קרא עוד »

מרפאת שיניים באשקלון

אשקלון היא עיר חוף גדולה בישראל, עם אוכלוסייה של למעלה מ-150,000 תושבים. העיר מציעה מגוון רחב של שירותים, כולל מרפאות שיניים. אחת המרפאות הפופולריות באשקלון

קרא עוד »

רופאי שיניים באשקלון

אשקלון היא עיר גדולה הממוקמת בדרום הארץ, עם אוכלוסייה של כ-200,000 תושבים. כמו בכל עיר גדולה, גם באשקלון ישנם מגוון רופאי שיניים המציעים מגוון שירותי

קרא עוד »

רופא שיניים חירום

כאב שיניים הוא אחד הכאבים החזקים ביותר שאדם יכול לחוות. כאב זה יכול להופיע פתאום, ללא אזהרה מוקדמת, ולהיות בלתי נסבל. במקרים מסוימים, כאב שיניים

קרא עוד »

איך להקל על כאבי שיניים

כאבי שיניים הם אחד הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר בעולם. הם יכולים להיות מופעלים על ידי מגוון גורמים, כולל עששת, מחלת חניכיים, פציעה ועוד. כאבי שיניים

קרא עוד »
WhatsApp

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

small_c_popup.png

לא שווה לעזוב מבלי לקבל את ההטבה הזאת

בדיקת רופא, צילומי נשך וצילום פנורמי - חינם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

דילוג לתוכן