פצעים, או בשפה רפואית: כיבים בפה, הם בעיה שכיחה שיכולה להשפיע על אנשים בכל הגילאים. הם פצעים או נגעים כואבים שיכולים להופיע על השפתיים, בתוך הפה או על החניכיים. בעוד שרוב כיבי הפה אינם מזיקים יחסית ויחלפו מעצמם, חלקם יכולים להיות סימן לבעיה חמורה יותר. חשוב להכיר את הסימפטומים של כיבים בפה ולפנות לטיפול רפואי אם הם לא משתפרים תוך מספר ימים.

מאמר זה מספק מידע על הגורמים, התסמינים והטיפול בכיבים בפה. תלמדו על הסוגים השונים של כיבים בפה וכיצד הם מאובחנים. המאמר כולל גם טיפים למניעה וניהול כיבים בפה.

 

הסוגים השונים של פצעי הפה

ישנם כמה סוגים שונים של פצעים בפה שיכולים להופיע בפה. הסוג הנפוץ ביותר הוא פצע הקנקר, שהוא כיב קטן המופיע בתוך הפה. פצעי סרטן הם בדרך כלל בצבע אדום או לבן ויכולים להיות כואבים. הם נגרמים לעתים קרובות על ידי מתח או טראומה לפה. סוג נוסף של פצע בפה הוא פצע הקור, שהוא שלפוחית ​​שנוצרת על השפתיים או סביב הפה. פצעי קור נגרמים על ידי נגיף ההרפס סימפלקס והם מדבקים מאוד. ניתן לטפל בהם באמצעות תרופות אנטי-ויראליות, אך לרוב הם יחלפו מעצמם לאחר מספר ימים.

מה גורם לפצעים בפה?

פצעים בפה הם כיבים שיכולים להופיע על הלשון, החניכיים או בתוך הלחיים. הם בדרך כלל כואבים ויכולים להקשות על אכילה או שתייה. ישנם מספר סוגים שונים של פצעים בפה, כולל פצעי סרטן, פצעי קור וליקופלאקיה. לכל סוג יש סיבה משלו.

 

פצעי סרטן הם הסוג הנפוץ ביותר של פצעי פה. הם כיבים קטנים שנוצרים בדרך כלל על הלשון או בתוך הלחיים. פצעי סרטן אינם מדבקים, אך הסיבה המדויקת שלהם אינה ידועה. הם עשויים להיות מופעלים על ידי מתח, עייפות, או מזונות מסוימים.

 

כוויות קור הן שלפוחיות קטנות שנוצרות על השפתיים או סביב הפה. הם נגרמים על ידי וירוס הרפס סימפלקס והם מדבקים מאוד. פצעי קור בדרך כלל חולפים מעצמם לאחר מספר ימים. עם זאת, ניתן לטפל בהם באמצעות תרופות אנטי-ויראליות.

 

לוקופלאקיה היא מצב הגורם להיווצרות כתמים לבנים על הלשון או בתוך הלחי. לוקופלאקיה אינה מדבקת, אך היא עשויה להיות סימן לסרטן הפה. הסיבה המדויקת ללוקופלקיה אינה ידועה, אך היא קשורה לעתים קרובות לשימוש בטבק. אם יש לך לוקופלאקיה, עליך לפנות לרופא שיניים או לרופא להערכה.

מהם התסמינים של פצעים בפה?

פצעים בפה נקראים גם כיבים, ויכולים להיות כואבים. המונח הרפואי לפצע בפה הוא כיב אפתי. אפטות הם פצעים קטנים ורדודים המתפתחים על הרקמות הרכות בפה או בבסיס החניכיים. הם משתנים בגודלם ובדרך כלל יש להם צורה עגולה או אליפסה. אפטות יש בדרך כלל גבול אדום ומרכז לבן או צהוב. יש אנשים שחווים רק כיב אחד או שניים בפה בכל פעם, בעוד שאחרים עלולים לקבל אותם לעתים קרובות. כיבים בפה יכולים לגרום לאכילה, שתייה ודיבור לכאוב. טיפול בפצעים בפה בדרך כלל אינו הכרחי, מכיוון שהם בדרך כלל מחלימים מעצמם תוך שבוע עד שבועיים. עם זאת, אם יש לך חום או בלוטות לימפה בצוואר שלך מרגישות נפיחות, פנה לרופא שלך מכיוון שאלה יכולים להיות סימנים למצב חמור יותר. ייתכן שתרצה לראות את רופא השיניים שלך אם יש לך כיבים בפה מתמשכים או חמורים, פצעי פה יכולים לפעמים להעיד על בעיות שיניים בסיסיות. זיהוי הגורם לפצעים בפה שלך יכול לעזור לך למצוא דרכים למנוע את הישנותם בעתיד. לדוגמה, אם אתה מקבל פצעים בפה כתוצאה מלבישה של שיניים תותבות שאינן מתאימות היטב, התאמה לתותבות חדשות עשויה לעזור. אם אתה חווה פצעים בפה לאחר שימוש בתרופה מסוימת, שוחח עם הרופא שלך לגבי מעבר לתרופה אחרת. ואם אתה מקבל פצעים חוזרים בפה, גם לאחר נקיטת אמצעי מניעה, פנה לרופא השיניים או לרופא שלך כדי לשלול סיבות בסיסיות אחרות.

כיצד מטפלים בפצעים בפה?

פצעים בפה יכולים להופיע עקב מספר סיבות, כולל זיהומים ויראליים, פצעי סרטן ובעיות שיניים. הטיפול ישתנה בהתאם לגורם לפצע בפה. לדוגמה, ניתן לטפל בזיהומים ויראליים כגון כוויות קור באמצעות תרופות אנטי-ויראליות. פצעי סרטן, לעומת זאת, בדרך כלל חולפים מעצמם תוך שבוע או שבועיים. אם הם גדולים או כואבים במיוחד, ניתן לטפל בהם באמצעות מי פה או קרמים מקומיים. לבסוף, הליכים דנטליים כגון פלטה או עקירות שיניים עלולים לעיתים לגרום לפצעים בפה. אלה בדרך כלל נרפאים תוך מספר ימים ואינם דורשים כל טיפול מעבר לשמירה על ניקיון האזור. עם זאת, במקרים נדירים, פצעים בפה יכולים להיות סימן לבעיות חמורות יותר כמו סרטן. לכן, תמיד חשוב להתייעץ עם רופא אם פצעים בפה לא משתפרים תוך שבוע או שבועיים.

האם פצעים בפה מדבקים?

פצעים בפה הם נגעים שיכולים להתרחש על השפתיים, החניכיים, בתוך הלחיים או על בסיס הלשון. הם בדרך כלל אדומים ועשויים להיות כואבים. פצעים בפה יכולים להיגרם ממספר דברים, כולל זיהומים ויראליים, זיהומים חיידקיים, זיהומים פטרייתיים, טראומה או אלרגיות. כמה פצעים בפה, כמו אלה הנגרמים על ידי נגיף ההרפס סימפלקס, יכולים להיות מדבקים. עם זאת, לא כל פצעי הפה מדבקים. לדוגמה, אלה שנגרמים כתוצאה מטראומה או אלרגיות אינם מדבקים. אם יש לך פצע בפה המלווה בתסמינים אחרים, כגון חום או בלוטות לימפה נפוחות, עליך לפנות לרופא כדי לשלול זיהום חמור יותר.

כיצד אוכל למנוע פצעים בפה?

פצעים בפה הם מחלה שכיחה, ויש כמה דברים שאתה יכול לעשות כדי למנוע אותם. ראשית, חשוב לשמור על הפה נקי. צחצח שיניים פעמיים ביום, השתמש בחוט דנטלי מדי יום והשתמש במי פה אנטיבקטריאלי. חשוב גם להימנע ממזונות שמגרים את הפה, כמו מזון חריף או חומצי. אם אתה מעשן, הפסקת עישון היא הדרך הטובה ביותר להפחית את הסיכון לפצעים בפה. בנוסף, נסו להפחית את הלחץ בחייכם, שכן מתח יכול להוביל לבעיות בריאות הפה. לבסוף, פנה לרופא השיניים שלך באופן קבוע לבדיקות וניקויים. על ידי ביצוע העצות הפשוטות הללו, תוכל לעזור במניעת פצעים בפה.

מאילו מאכלים עלי להימנע אם יש לי פצעים בפה?

אם יש לך פצעים בפה, ישנם מזונות מסוימים שאתה צריך להימנע מהם כדי למזער כאב ולהאיץ את הריפוי. מזונות חומציים, כמו תפוזים ועגבניות, עלולים לגרות את הפצעים ולגרום להם לפגוע יותר. למאכלים חריפים יכולה להיות השפעה דומה. מאכלים מלוחים יכולים גם לעורר גירוי, ולכן עדיף להימנע גם מהם. סביר להניח שתרצה להתרחק מכל מה שחם או קר מדי, מכיוון שטמפרטורה קיצונית יכולה לגרום לאי נוחות. ולבסוף, מאכלים קשים או פריכים עלולים להחמיר פצעים בפה, אז עדיף להקפיד על ארוחה קלה יותר בזמן שאתה מרפא. על ידי ביצוע ההנחיות הפשוטות הללו, תוכל לעזור לפצעים בפה שלך להחלים במהירות וללא כאבים.

 

לסיכום

אם אתם סובלים מפצעים בפה, אנא פנו לרשת מרפאות השיניים של ד"ר בוחניק. צוות הרופאים המנוסים שלנו יכול לעזור לך למצוא הקלה ולהחזיר את בריאות הפה שלך למסלול.

 

פצעים בפה יכולים להיות בעיה מאוד כואבת ומתסכלת. אם אתם סובלים מפצעים בפה, המקום הטוב ביותר לקבל טיפול הוא באחת ממרפאות רשת מרפאות השיניים של ד"ר בוחניק. צוות הרופאים המנוסים שלנו יכול לעזור לך למצוא הקלה ולהחזיר את בריאות הפה שלך למסלול.

 

המרפאות שלנו מאוישות ברופאים מהטובים בארץ, ויש לנו ניסיון של עשרות שנים בטיפול בפצעים בפה. אנו משתמשים בטכנולוגיה ובטכניקות העדכניות ביותר כדי לעזור למטופלים שלנו לקבל הקלה מהתסמינים שלהם. אנו מציעים גם שירות נעים ומחירים נוחים.

 

אנו עובדים עם חברות הביטוח הגדולות בישראל, כך שנוכל להכיל את רוב החולים. יש לנו גם מרפאות בפריסה ארצית, כך שסביר להניח שיש מרפאה בקרבתך. אם אתם סובלים מפצעים בפה, אנא פנו אלינו עוד היום לתיאום פגישה. נשמח לעזור לך לקבל הקלה מהתסמינים שלך.

 

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

שתפו:

מה אתם חושבים עלינו?

ברצוני להודות לצוות המרפאה של מרפאת שיניים ד"ר בוכניק על השרות המעולה החל מפנינה כהן על ההסבר על הטיפול שיטות הרגעה זה בהחלט עזר ד"ר סימון המדהים על הטיפול שגרם לי לחייך ובחלט העלה לי את הביטחון העצמי ראוי לציין כי נורא חששתי מרופא שיניים שנמנעתי מלהגיע לטיפולים בגלל הפחד.בזכות הצוות המדהים עברתי את הטיפולים ללא פחד ממליצה בחום על המרפאה הזו

פוסטים אחרונים

טיפולי שיניים בצה"ל ובשירות צבאי

בריאות השיניים היא חלק חשוב מבריאות הכללית של האדם. שיניים בריאות מאפשרות לנהל אורח חיים תקין, הן מבחינה פיזית והן מבחינה חברתית. שירות צבאי יכול

כיצד מזון חומצי משפיע על השיניים?

השיניים שלנו ממלאות תפקיד מכריע ברווחה הכללית שלנו, מה שמאפשר לנו לנשוך, ללעוס ולדבר בקלות. עם זאת, למזונות שאנו צורכים יכולה להיות השפעה משמעותית על

עוד באותו נושא:

בדיקת רופא
וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)


ליאת כהן
הגעתי למרפאת שיניים בפתח תקווה, מתוסכלת ממצבי וחוששת מהבאות… שם קיבל אותי ד"ר בוחניק בחיוך מאיר ובסבלנות. תוך מספר דקות הוא פתר לי את הבעיה שהציקה לי כ"כ והחזיר לי את החיוך לפנים – פשוטו כמשמעו :) תודה לצוות הנפלא ולד"ר בוחניק על הטיפול.שרית אברג'ל
רוצה להודות על הטיפול המעולה אותו קיבלתי במרפאתכם בפתח תקווה. נשברה לי שן באמצע היום, קיבלה אותי שולי מנהלת המרפאה ללא תיאום מראש הרגיעה אותי ונתנה לי להבין כי אני בידיים טובות. על אף החשש הגדול מרופא שיניים טיפלה בי ד”ר גל בעדינות ובסבלנות. השהות במרפאה היפה היה נעים וטוב ועל כך תודה הן לשולי והן לד״ר גל הנהדרות.עידן פאניאן
הייתי מטופל בסניף אשדוד ורציתי להוקיר תודה רבה מכל הלב לד"ר ג'ודית שנתנה לי שירות אדיב ומקצועי והובילה אותי משיניים עקומות לשיניים ישרות ואסתטיות. ובסכותה אני קם כל בוקר בהרגשה מדהימה
ותיקים ונהנים מועדון צרכנות לאזרחים ותיקים
הפניקס
דויד שילד ביטוח רפואי בין לאומי
מנורה מבטחים
קבוצת מגדל
הראל
חבר זה הכל בשבילך

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

מתוך הבלוג שלנו

השתלת שיניים לפני ואחרי

לא מעט מטופלים שבאים לעשות השתלת שיניים שואלים: מה לגבי התהליך? אילו שינויים מתרחשים בפה לאחר ניתוח השתלת שיניים? כמה זמן לוקח להכל להחלים כמו

קרא עוד »

פלטה שקופה

פלטות שקופות הן סוג של פלטות שיניים העשויות מחומרים שקופים או בצבע שן. הם פחות גלויים מאשר פלטות מתכת מסורתיות ולכן אסתטיות יותר. עם זאת,

קרא עוד »

פלטה לשיניים

פלטות שיניים הן סוג של טיפול יישור שיניים המשמש לתיקון יישור השיניים. הפלטה עשויה בדרך כלל ממתכת, המוצמדת לקדמת השיניים, ומחוט שמשחיל בין הסוגריים. החוט

קרא עוד »

רגישות לקור בשיניים

בעיה דנטלית נפוצה אחת שלא ניתן להתעלם ממנה בקלות היא רגישות לקור בשיניים. זה יכול להיגרם ממספר גורמים, כולל נסיגת חניכיים, עששת וסדקים באמייל. למרות

קרא עוד »

בדיקת רופא וצילומים חינם!

מלאו את הפרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

small_c_popup.png

לא שווה לעזוב מבלי לקבל את ההטבה הזאת

בדיקת רופא, צילומי נשך וצילום פנורמי - חינם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם

חובה למלא שדות המסומנים בכוכבית (*)

דילוג לתוכן